Home>Człowiek i styl>Jakie materiały są często używane w krawiectwie?

Jakie materiały są często używane w krawiectwie?

Cieszący się dużym zainteresowaniem minimalizm i wzrost świadomości ludzi o wpływie sztucznych produktów na zdrowie oraz środowisko naturalne sprawia, że coraz częściej zwracamy uwagę na jakość a nie ilość rzeczy, które nabywamy. Trend ten zauważalny jest przede wszystkim w modzie.

Włókna to podstawa

Tkaniny do szycia są powszechnie dostępne w wielu kolorach i rodzajach, jak bawełna, wiskoza, poliester, nylon czy wełna. Niemniej nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kluczową rolę odgrywają procentowe ilości różnych włókien, które składają się na powstanie danego materiału. Znając ich ogólne właściwości, będziemy w stanie zweryfikować, czy dane ubranie spełni nasze oczekiwania.

Podział włókien

Włókna dzielą się na naturalne i chemiczne. Te pierwsze, wykonane z włókien naturalnych są najlepsze ale niestety także najdroższe. Wśród najpopularniejszych włókien naturalnych znajdują się:

  • bawełna – materiał charakteryzujący się wysoką wchłanialnością wody oraz – przewiewnością

  • len – posiada bardzo dobre właściwości higroskopijne, ponadto się nie elektryzuje ani nie kurczy

  • alpaka i kaszmir – wełniane tkaniny o bardzo delikatnej strukturze. Kaszmir to jeden z droższych rodzajów materiału dostępnych na rynku, charakteryzujący się niezwykłą lekkością i puszystością

  • jedwab – najdroższe i najszlachetniejsze włókno naturalne, które wykazuje duże właściwości higroskopijne, miękkość oraz szlachetny połysk

Wśród włókien chemicznych wyróżnia się dwa rodzaje grup materiałów: włókna chemiczne roślinne (takie jak „wiskoza”, która wchłania wodę podobnie jak bawełna, jest przy tym miękka i ma charakterystyczny połysk) oraz włókna chemiczne syntetyczne:

  • poliester i nylon – włókna o wysokiej wytrzymałości, niemniej nie wchłaniają wody, przez co nadają się idealnie do szycia okryć wierzchnich takich jak kurtki

  • akryl – wyglądem przypomina wełnę, jednakże to materiał który nie izoluje ciepła oraz nie wchłania wilgoci. Bardzo szybko się mechaci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 5 =