Home>Człowiek i styl>Jakie materiały są często używane w krawiectwie?

Jakie materiały są często używane w krawiectwie?

Cieszący się dużym zainteresowaniem minimalizm i wzrost świadomości ludzi o wpływie sztucznych produktów na zdrowie oraz środowisko naturalne sprawia, że coraz częściej zwracamy uwagę na jakość a nie ilość rzeczy, które nabywamy. Trend ten zauważalny jest przede wszystkim w modzie.

Włókna to podstawa

Tkaniny do szycia są powszechnie dostępne w wielu kolorach i rodzajach, jak bawełna, wiskoza, poliester, nylon czy wełna. Niemniej nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kluczową rolę odgrywają procentowe ilości różnych włókien, które składają się na powstanie danego materiału. Znając ich ogólne właściwości, będziemy w stanie zweryfikować, czy dane ubranie spełni nasze oczekiwania.

Podział włókien

Włókna dzielą się na naturalne i chemiczne. Te pierwsze, wykonane z włókien naturalnych są najlepsze ale niestety także najdroższe. Wśród najpopularniejszych włókien naturalnych znajdują się:

  • bawełna – materiał charakteryzujący się wysoką wchłanialnością wody oraz – przewiewnością

  • len – posiada bardzo dobre właściwości higroskopijne, ponadto się nie elektryzuje ani nie kurczy

  • alpaka i kaszmir – wełniane tkaniny o bardzo delikatnej strukturze. Kaszmir to jeden z droższych rodzajów materiału dostępnych na rynku, charakteryzujący się niezwykłą lekkością i puszystością

  • jedwab – najdroższe i najszlachetniejsze włókno naturalne, które wykazuje duże właściwości higroskopijne, miękkość oraz szlachetny połysk

Wśród włókien chemicznych wyróżnia się dwa rodzaje grup materiałów: włókna chemiczne roślinne (takie jak „wiskoza”, która wchłania wodę podobnie jak bawełna, jest przy tym miękka i ma charakterystyczny połysk) oraz włókna chemiczne syntetyczne:

  • poliester i nylon – włókna o wysokiej wytrzymałości, niemniej nie wchłaniają wody, przez co nadają się idealnie do szycia okryć wierzchnich takich jak kurtki

  • akryl – wyglądem przypomina wełnę, jednakże to materiał który nie izoluje ciepła oraz nie wchłania wilgoci. Bardzo szybko się mechaci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × dwa =