Absorpcyjna Spektrometria Atomowa – co to jest?
Technika i auto-moto
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Absorpcyjna Spektrometria Atomowa – co to jest?

Atomowa spektrometria absorpcyjna (AAS) jest rodzajem optycznej spektrometrii emisyjnej opartej na absorpcji światła. Wiązka światła jest prześwietlana przez próbkę i mierzona jest intensywność światła, które przez nią przechodzi. Im więcej atomów jest obecnych, tym mniej światła przechodzi przez próbkę, więc ten pomiar może być użyty do określenia stężenia pierwiastków w próbce.

Proces ten działa, ponieważ atomy mają różne spektralne linie emisyjne ze względu na ich różną konfigurację elektronów. Linie te zostały zidentyfikowane przez naukowców, więc kiedy atom absorbuje energię ze źródła światła, emituje światło o określonej długości fali, które może być zidentyfikowane i określone ilościowo przez spektrofotometr.

Gdzie jest wykorzystywana?

Atomowa spektrometria absorpcyjna służy do pomiaru stężenia pierwiastków w próbkach stałych, ciekłych lub gazowych. Może być stosowany do określenia stężenia każdego pierwiastka o konfiguracji elektronowej, która powoduje powstanie widma emisji atomowej.

Spektrofotometry są wykorzystywane w wielu branżach, w tym w produkcji żywności, produkcji i kontroli jakości. Mogą być na przykład używane do badania koloru cukierków, aby upewnić się, że mają odpowiedni odcień lub używane do sprawdzania, czy określone produkty są zanieczyszczone bakteriami.

Mogą być również wykorzystywane do pomiaru czystości cieczy i materiałów stałych poprzez badanie ich właściwości spektralnych. Jest to szczególnie ważne w przemyśle farmaceutycznym, gdzie wysoce specyficzne pomiary są wymagane, aby zapewnić, że leki są bezpieczne w użyciu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co brać pod uwagę przy obliczaniu czasu dotarcia na lotnisko?
Co brać pod uwagę przy obliczaniu czasu dotarcia na lotnisko?
Korzystanie z różnego rodzaju środków transportu ma to do siebie, że trzeba pilnować czasu i stawiać się punktualnie, a nawet […]
Jak się robi fototapetę?
Jak się robi fototapetę?
Fototapety parę lat temu w niezwykle efektowny sposób zawojowały rynek mieszkaniowy – posiadać przynajmniej jedną ścianę pokrytą zdjęciem dużego formatu […]
Jak dotrzeć ze swoją reklamą do dużej ilości osób?
Jak dotrzeć ze swoją reklamą do dużej ilości osób?
Jednym z najważniejszych zadań dla firm, a także osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą jest odpowiednie zareklamowanie się, co ma prowadzić […]
Ostatnie wpisy