Home>Technika i auto-moto>Sprawdzenie stanu technicznego motocykla – o czym pamiętać

Sprawdzenie stanu technicznego motocykla – o czym pamiętać

Stan techniczny motocykla jest szczególnie ważny – tutaj nawet najmniejsza niesprawność może zakończyć się tragicznie. Dlatego niezwykle istotn jest systematyczne kontrolowanie, czy wszystko w motocyklu działa jak należy.

Sprawdź przed jazdą

Wiele zależy od samego jeźdźca. Nawet szybka kontrola motocykla przed jazdą pozwala na wychwycenie nieprawidłowości. Co możesz sprawdzić samemu? Stan opon i ciśnienie powietrza. Opona motocyklowa styka się z jezdnią na powierzchni wielkości monety 5 zł, więc ważne jest, aby ta powierzchnia była jak najlepszej jakości – nie popękana czy uszkodzona. Druga rzecz to poziom oleju silnikowego – zbyt niski poziom może spowodować uszkodzenie silnika.

Kolejnym punktem na liście powinny być hamulce – czy poziom płynu hamulcowego jest odpowiedni, czy nie ma jego wycieków, czy tarcze i klocki są odpowiedniej grubości. Bardzo ważny jest też naciąg łańcucha – zbyt luźny łańcuch może się po prostu zerwać i z impetem uderzyć Cię w plecy. Niemniej istotne są amortyzatory – sprawdź czy nie ma gdzieś wycieku. Olej sączący się z przednich lag na tarczę hamulcową może pozbawić Cię hamulca w najmniej odpowiednim momencie.

Oddaj specjaliście

Raz na jakiś czas konieczne jest oddanie motocykla specjaliście. Warsztat wyposażony w podnośniki motocyklowe i całą szafę narzędzi sprawdzi wszystkie newralgiczne punktu Twojego motocykla. Kontroli podlegają między innymi luzy łożysk kół, główki ramy czy wahacza, luzy zaworowe, gaźniki, naciąg łańcucha i symetria tylnego koła, stan hamulców, amortyzatorów czy geometria ramy. Podnośniki motocyklowe pomagają mechanikom w dostępie do motocykla – łatwiej im pracować i mają lepszy wgląd we wnętrze Twojego motocykla. Przed sezonem warto skontrolować swój jednoślad u doświadczonego mechanika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − dziewięć =