Home>Technika i auto-moto>Układ centralnego smarowania – co to jest?

Układ centralnego smarowania – co to jest?

Centralne układy smarowania stanowią bardzo ważny element, którego nie można pomijać w żaden sposób, jeżeli chodzi o maszyny. I to niezależnie od tego, do czego są one przeznaczone. To właśnie dzięki takim elementom, urządzenia są w stanie sprawnie działać. To dzięki nim smar jest w stanie dotrzeć do wielu punktów, które odpowiadają także za żywotność owej maszyny. Co jeszcze trzeba wiedzieć na ten temat?

Różne rodzaje układów smarowania

Mając na myśli centralne smarowanie, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że mowa jest o kilku ich rodzajach. Otóż, na tej liście znaleźć można układy:

– progresywne – dedykowane rozwiązanie do miejsc, gdzie ma się do czynienia przynajmniej z kilkuset punktami smarnymi, znajdującymi się na całym obwodzie,

– liniowe – mowa o układach jedno lub dwuliniowych,

– impulsowe i natryskowe – przeznaczone do smarowania łańcuchów,

– olejowe biegowe – najrzadziej stosowany, jest to układ, który dedykowany jest do maszyn, jakie użytkowane są w przemyśle papierniczym, metalowym, cementowym, itd. 

Niezależnie od dokładnego rodzaju, są one koniecznością. Chociażby dlatego, że bardzo często pozwalają one na eliminację błędów, jakie mogłyby wynikać w tym względzie ze złego działania człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 1 =