Jakie produkty są niezbędne przy hodowaniu koni?
Człowiek i styl
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie produkty są niezbędne przy hodowaniu koni?

Hodowla koni to niezwykle pasjonujące i wymagające zajęcie. Konie to szlachetne zwierzęta, które wymagają odpowiednich warunków bytowych, dbania o higienę i odżywianie, które odgrywa kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju. Z uwagi na specyficzną anatomię układu pokarmowego konia, właściwy sposób odżywiania powinien być dostosowany do rasy, gabarytów, wieku, kondycji, dostępu do pastwiska i pracy, jaką na co dzień zwierzę wykonuje. Wszak zgoła odmienne potrzeby od źrebnej klaczy ma koń użytkowy.

Pasza objętościowa i pasza treściwa – niezbędne produkty w diecie

Budowa układu pokarmowego konia determinuje sposób jego żywienia. Zwierzęta te muszą mieć stały dostęp do pasz objętościowych jak najlepszej jakości, które nie tylko zapewniają ciągłość wypełnienia układu pokarmowego, ale także neutralizują soki trawienne. Można je znaleźć na https://www.zywieniekoni.pl/kategoria-produktu/pasze-redmills/.

W okresie letnim zaleca się przede wszystkim zielonkę pastwiskową, a zimą siano. Całorocznym przykładem paszy objętościowej jest także słoma, wykorzystywana przede wszystkim do wyścielania boksów. Zaleca się także wprowadzenie do diety koni warzyw i owoców, zwłaszcza marchwi, buraków, jabłek i bananów.

Niezwykle ważnym elementem prawidłowego odżywiania koni są także mieszanki treściwe, które należy aplikować w małych ilościach o regularnych porach, ponieważ duża ilość treściwego pożywienia, zalegającego w żołądku powoduje problemy z trawieniem, niezwykle szkodliwe dla tych zwierząt.

Najpopularniejszym przykładem jest owies, niemniej jednak do pasz treściwych zalicza się do niej także jęczmień (poddawany ogierom i wychudzonym osobnikom), żyto (stosowany w przypadku koni zimnokrwistych), śrutę kukurydzianą (zalecaną przede wszystkim młodym koniom) oraz otręby pszenne (wykazujące działanie mlekopędne, stąd podawane karmiącym klaczom).

Specjaliści zalecają wzbogacenie końskiej diety o oleje roślinne (przede wszystkim olej lniany) wpływające bezpośrednio na perystaltykę jelit oraz na stan racic i sierści.

Produkty niezbędne do prawidłowego odżywiania koni muszą być nie tylko indywidualnie dobrane do potrzeb danego osobnika ale przede wszystkim być jak najlepszej jakości. Szczególną uwagę należy zwrócić na siano. Ten powszechnie stosowany produkt może doprowadzić do poważnych schorzeń.

Parownik do siana – szybka i ekonomiczna alternatywa dla moczenia siana

Siano przechowywane w niewłaściwy sposób (zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach pozbawionych wentylacji) stanowi idealną pożywkę dla kurzu, grzybów i mykotoksyn, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego koni, a w skrajnych przypadkach mogą nawet doprowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (COPD/RAO).

Moczenie siana na krótko przed podaniem jej zwierzęciu jest jednym z najpopularniejszych sposobów walki z alergenami. Jest to jednak niezwykle żmudne i męczące zadanie. Coraz większą popularnością wśród właścicieli koni cieszą się parowniki do siana, które skutecznie pozbywają się wszelkich zanieczyszczeń (niezależne badania pokazują, że parowniki oczyszczają siano nawet w 99,9%) będąc przy tym ekonomicznym i prostym rozwiązaniem, sprawdzającym się na co dzień w nie tylko w dużych stadninach. Można je nabyć w specjalnych sklepach takich jak https://www.zywieniekoni.pl/kategoria-produktu/parowniki-do-siana/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Imprezy rodzinne, które warto zorganizować w lokalu
Imprezy rodzinne, które warto zorganizować w lokalu
Właściwie każdą imprezę okolicznościową można zorganizować w domu. Wiązać będzie się to jednak ze sporym nakładem pracy i brakiem czasu. […]
Meble do klasycznej sypialni
Meble do klasycznej sypialni
Aranżacja sypialni to często jedna z najważniejszych czynności podczas projektowania wnętrza domu. Dzięki temu pomieszczeniu możliwe jest pełne wypoczęcie, zrelaksowanie […]
Jak dobrać odpowiednie schody strychowe oraz drzwi zewnętrzne na wymiar
Jak dobrać odpowiednie schody strychowe oraz drzwi zewnętrzne na wymiar
Strych to miejsce, które z powodzeniem może pełnić funkcję dodatkowego pomieszczenia magazynowego w domu. Dostęp do niego umożliwiają praktyczne i […]
Ostatnie wpisy