Welon to element stroju panny młodej, znany od zarania dziejów. Używano go już w starożytności, a potem przez prawie wszystkie epoki nie można było wyobrazić sobie, by panna młoda mogła pójść do ołtarza bez niego. Co symbolizował welon kiedyś, a jakie emocje wzbudza obecnie? Jeżeli pragniecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury.
W starożytnym Rzymie welon miał ochraniać młodą kobietę przez demonami, które mogły jej przeszkodzić w szczęśliwym pożyciu małżeńskim. Wtedy welony nie były jednak białe, lecz czerwone. W dawnych czasach welony były zarezerwowane dla panien z wyższych sfer. Miały je ochraniać przed spojrzeniami zawistnego, prostego ludu. Warto podkreślić, że welony w większości epok miały symbolizować niewinność – cnotę panny młodej.
Współcześnie welon nie jest już obowiązkowym elementem stroju panny młodej. Oczywiście wiele z nich wybiera welon, aby podkreślić doniosłość chwili, jednak utracił on swoją dawną symbolikę. Obecnie wiele panien młodych sięga raczej po wianki, małe kapelusiki czy toczki. Niekiedy welon zakładany jest tylko na czas sesji ślubnej lub używany jest jako niezbędny element przy oczepinach.