Home>Pieniądze i biznes>Nocleg w delegacji – kto powinien go zapewnić?

Nocleg w delegacji – kto powinien go zapewnić?

Podróż służbowa, określana często mianem delegacji, to obowiązek wielu pracowników. Kilkudniowy pobyt poza miejscem zamieszkania wiąże się z koniecznością zapewnienia takiej osobie odpowiednich warunków bytowych – szczególnie ważny jest w tym przypadku nocleg oraz dieta. Dla pracodawcy są to bez wątpienia dodatkowe koszty, należy jednak pamiętać, że jest to obowiązek wynikający z kodeksu pracy.

Na co może liczyć delegowany pracownik?

Wyjazd służbowy to sytuacja, w której podwładny zostaje oddelegowany do pracy poza granicami miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy, zakładając oczywiście, że obowiązki nie obejmują realizacji zadań w terenie, wykonywanych w godzinach pracy.

Większość podróży służbowych oznacza co najmniej kilkudniowy pobyt poza miejscem zamieszkania. W tej sytuacji pracodawca ma obowiązek wypłacić osobie zatrudnionej należną dietę, zwrócić koszty dojazdu do miejsca docelowego oraz przejazdów związanych bezpośrednio z wykonywaną pracą, a także zapewnić miejsce noclegowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, istnieje także możliwość wypłaty zryczałtowanej diety, stanowiącej zwrot kosztów noclegu załatwianego bezpośrednio przez pracownika.

Miejsce noclegowe musi spełniać warunki sanitarno-bytowe, nie ma jednak wymogu, aby był to hotel. W praktyce oznacza to, że pracownik może być zakwaterowany w hostelu, pensjonacie lub innym obiekcie świadczącym usługi noclegowe. Mogą to być także szeroko rozumiane kwatery pracownicze, cieszące się zainteresowaniem przede wszystkim w przypadku firm budowlanych, realizujących przedsięwzięcia w obrębie całego kraju.

Jeśli interesują nas niedrogie i komfortowe noclegi dla pracowników Konin jest miastem, w którym znajdziemy szeroki wachlarz alternatywnych propozycji. Warto nadmienić, że w przypadku delegowania grupy pracowników, takie osoby mogą być zakwaterowane w pokojach wieloosobowych, zakładając jednocześnie, że współlokatorami są wyłącznie przedstawiciele danego przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − osiem =