Jakie części zmniejszają ilość szkodliwych składników w spalinach?
Technika i auto-moto
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie części zmniejszają ilość szkodliwych składników w spalinach?

Silnik samochodu osobowego produkuje bardzo niekorzystne dla środowiska spaliny. Zanim opuszczą one układ wydechowy, muszą być w odpowiedni sposób oczyszczone. Inaczej, zwłaszcza w miastach, oddychalibyśmy niesamowicie zanieczyszczonym powietrzem. Postanowiliśmy przyjrzeć się jakie elementy powodują, że gazy wydostające się z rury wydechowej mają akceptowalny dla otoczenia skład.

Rola katalizatora

Praktycznie każdy współczesny samochód posiada w układzie wydechowym podzespół zwany konwerterem katalitycznym (potocznie katalizatorem). W jego wnętrzu znajduje się siateczka wykonana z różnego rodzaju metali szlachetnych, między innymi platyny. Powoduje ona powstanie reakcji chemicznych, które sprowadzają szkodliwe substancje do ich mniej niekorzystnych odpowiedników. Niestety z powodu zastosowania wyżej wspomnianych materiałów, nierzadko najdroższym elementem w pojeździe jest właśnie katalizator Matiz był jednym z pierwszych pojazdów marki Daewoo, które były wyposażone w to rozwiązanie. Dawniej auta nie posiadały konwerterów katalitycznych, jednak ruch na drogach był na tyle mały, że dało się to zaakceptować.

Filtry cząstek stałych

By jeszcze lepiej oczyszczać spaliny, wprowadzono filtry DPF. Początkowo pojawiały się jedynie w autach z silnikami diesla, później montowano je także w pojazdach benzynowych. Zadaniem tych podzespołów jest wyłapywanie zanieczyszczeń stałych, które produkuje silnik. Może to być np. sadza, która bez obecności DPF zostałaby wyemitowana do atmosfery, a większe cząsteczki wylądowałyby po prostu na ulicy. Niestety filtr tego typu z czasem zatyka się i konieczna jest jego wymiana. Więcej informacji na powyższy temat znajdziemy na https://pamaku.pl/dpf-filtry-czastek-stalych-volkswagen-passat-b6-2005-2010-i4140.html. Można tam też zakupić filtry DPF do różnych rodzajów samochodów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy franczyza w Polsce się opłaca?
Czy franczyza w Polsce się opłaca?
Polski rynek franczyzy rozwija się w szybkim tempie. Wynika to z faktu, że w Polsce wciąż jest wiele możliwości, a […]
Najpopularniejsze rodzaje porcelany
Najpopularniejsze rodzaje porcelany
Wyroby ceramiczne od lat znajdują uznanie wśród wielu użytkowników, w szczególności, gdy mówimy o porcelanie. Niewiele osób zdaje sobie jednak […]
Jakie kwestie mieć na uwadze przy zakupie nowej sukienki?
Jakie kwestie mieć na uwadze przy zakupie nowej sukienki?
Sukienka jest elementem garderoby, który powinien znaleźć się w szafie każdej kobiety. Jest to bowiem idealny strój na różnego rodzaju […]
Ostatnie wpisy