Karmy dla psów początkowo były tylko formą zagospodarowania odpadów pochodzenia zwierzęcego, które nie zostały przeznaczone do spożycia przez ludzi. Z czasem jednak świadomość opiekunów zwierząt domowy wzrosła, a w medycynie weterynaryjnej zaczęła rozwijać się obszerna dziedzina dietetyki zwierząt towarzyszących.
Na pewno każdy z nas słyszał popularne powiedzenie, które mówi, że jesteś tym, co jesz. Podobnie jest w przypadku czworonogów. Serwując swojemu pupilowi pełnoporcjowe i dobrze zbilansowane posiłki, zapewnimy mu prawidłowe rozwój oraz długie i zdrowe życie. Na co zwracać uwagę? Czego potrzebuje każdy pies? W diecie dorosłego psa o średniej aktywności powinno znaleźć się:
– min. 18 % białka,
– 5-20% tłuszczu,
– nienasycone kwasy tłuszczowe,
– komplet witamin oraz minerałów.
Na rynku zoologicznym znajduje się jednak szeroka oferta karm dopasowanych do potrzeb każdego czworonoga. Możemy wybrać karmę dla szczeniaka, psa aktywnego, seniora lub czworonoga z nadwagą. Producenci nie zapomnieli także o zwierzętach z chorobami wątroby lub alergiami. Każda z karm ma trochę inny skład, by zapewnić realizację wyjątkowych potrzeb danego czworonoga. Szeroki wybór wartościowych produktów znajdziemy za pośrednictwem strony https://taniakarma.com/wiejska-zagroda-karma-dla-psa.
Czego unikać w karmach dla psów? Nigdy nie kupujmy karmy, która:
– ma sztuczne konserwanty, barwniki lub polepszacze smaku,
– jest uboga w składniki mięsne,
– zawiera „produkty pochodzenia zwierzęcego” (np. pióra). Dlaczego? Zła karma oznacza niedobory, a te z kolei choroby!
Pamiętajmy, że psy, które otrzymują zbyt mało wapnia lub nieodpowiednią proporcje wapnia i fosforu są narażone na problemy ortopedyczne, w tym spontaniczne złamania kości oraz kulawizny. Brak odpowiedniej dawki żelaza, które pochodzi głównie z mięsa, prowadzi do anemii, a niedobór kwasu foliowego hamuje prawidłowy wzrost oraz osłabia odporność naszego pupila. Przykłady można mnożyć prawie bez końca! Złej jakości karma to także słaba sierść, nieprawidłowe stolce i kłopoty z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.