Home>Człowiek i styl>Dietetyczne właściwości olejów lnianych i olejów z wiesiołka

Dietetyczne właściwości olejów lnianych i olejów z wiesiołka

Oleje od wielu lat znajdują się na liście tzw. “superfoods”, czyli typów żywności, które spełniają szczególne wymagania żywieniowe ze względu na swoje dobroczynne właściwości prozdrowotne. Oleje zimnotłoczone stanowią szczególne dobro, ze względu na ich unikatowy skład.

Olej lniany w profilaktyce raka i nie tylko

Olej z lnianki, rydzowy, “budwigowy” – pod tymi nazwami kryje się jeden z najzdrowszych olejów świata. Pozyskiwany jest z nasion z lnu. Czym się wyróżnia spośród innych?

  • Aż 50% jego składu to kwasy omega 3 – stymulują układ odpornościowy, obniżają ciśnienie, przeciwdziałają powstawaniu miażdżycy i chorób serca;
  • zawierają idealne proporcje kwasów omega 6 w stosunku do omega 3 (ważne w profilaktyce i leczeniu chorób serca i naczyń, przy czym proporcje obu kwasów powinny być w stosunku 2:1);
  • doskonale wpływa na stan skóry;
  • podawany od wewnątrz i na zewnątrz przeciwdziała skutkom oparzeń słonecznych;
  • ma właściwości pielęgnujące, tzn. ma bardzo dobre oddziaływania na skórę, która przy systematycznym stosowaniu (kilka kropel dziennie na twarz) działa stymulująco na komórki regeneracyjne.

Znana niemiecka lekarka, dr Budwig zalecała swoim pacjentom codzienne spożywanie twarożku zmiksowanego z olejem lnianym. Zauważyła u nich poprawę stanu zdrowia, lepszą odpowiedź na chemioterapię i przedłużenie życia w stosunku do chorych, którzy nie spożywają oleju lnianego. Stąd też, ze względu na te unikatowe właściwości, olej lniany nazywany jest olejem “budwigowym”.

Olej z wiesiołka polecany kobietom

Wiesiołek jest od dawna znany w medycynie ludowej. Olej z wiesiołka, oprócz kwasów tłuszczowych, zawiera duże dawki witaminy E, fitosterole roślinne, polifenole i antyoksydanty. Z tego powodu jest szczególnie chętnie stosowany przez kobiety, a także ponieważ:

  • łagodzi bolesne miesiączki,
  • koi bóle i tkliwość piersi,
  • wspomaga radzenie sobie z menopauzą,
  • pozytywnie wpływa na hormony kobiece.

Dodatkowo, olej z wiesiołka jest doskonały dla skóry, szczególnie suchej, podrażnionej, trądzikowej i atopowej.

Oleje powinny być przechowywane w odpowiednich opakowaniach, jakie znajdziesz na: https://oleoteka.pl/nasze-oleje/32,olej-z-wiesiolka, a także w chłodzie. Ciemne butelki nie pozwalają na utlenianie się drogocennych składników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 4 =