Jednorazowa odzież medyczna wykorzystywana jest na szeroką skalę przez personel służby zdrowia w czasie zabiegów, operacji, badań, jak i pozostałych procedur medycznych. Stanowi istotną barierę przed różnego typu zanieczyszczeniami, drobnoustrojami i innymi zagrożeniami tego typu. Jej celem jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego stopnia ochrony przed zakażeniem, a takie zadanie spełni wyłącznie wtedy, kiedy będzie wyprodukowana z materiałów wysokiej jakości. Pozwala ona także zachować właściwy poziom higieny. Ponadto zmniejsza ryzyko infekcji.
Dostępny jest szeroki wybór odzieży ochronnej, w tym: fartuchy, czepki, rękawice. Wszystkie w znaczącym sposób minimalizują ryzyko przenoszenia groźnych drobnoustrojów. Skuteczne zabezpieczenie rany przed zakażeniami gwarantuje ochronę pacjenta przed potencjalnymi powikłaniami i pozostałymi problemami zdrowotnymi. Aby taki warunek spełnić, odzież powinna być wyprodukowana z odpornych na rozdarcia i uszkodzenia materiałów.
Odzież jednorazowa chroni nie tylko pacjentów, ale także personel medyczny przed płynami ustrojowymi operowanych i badanych osób. W związku z tym wszystkie jednorazowe elementy odzieży powinny też charakteryzować się nieprzemakalnością. Dzięki temu skutecznie zabezpieczą lekarzy, mimo wielogodzinnego użytkowania materiału.
Oprócz swojej podstawowej funkcji odzież powinna też zapewniać wygodę i komfort w czasie pracy. Dopiero gdy spełnia wszystkie te cechy, można ją uznać za odpowiedni model do stosowania w środowisku medycznym.