Home>Medycyna>Jak dojść do zdrowia po kontuzji?

Jak dojść do zdrowia po kontuzji?

Regularna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na stan zdrowia, poprawia samopoczucie i pomaga osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Dlatego tez z roku na rok wzrasta liczba osób uprawiających wybrane dyscypliny sportu. Należy jednak pamiętać, że w trakcie treningu może dojść do kontuzji, polegającej np. na naderwaniu więzadła skokowego, złamaniu kończyny lub uszkodzeniu łękotki. W przypadku poważnych urazów najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na oddział rehabilitacyjny i powolne dochodzenie do sprawności pod okiem profesjonalnego rehabilitanta.

Samodzielne leczenie to najgorsze rozwiązanie

Kontuzja jest jednym z najgorszych momentów w życiu każdego sportowca, ponieważ w większości przypadków uniemożliwia mu dalsze treningi – przynajmniej na jakiś czas. Najważniejsze to jednak nie załamywać się i potraktować dochodzenie do zdrowia jako kolejne wyzwanie. Jeśli kontuzja jest nieznaczna i dotyczy np. obrzęku w nodze albo delikatnego skręcenia kostki, wówczas często wystarczą zimne okłady i zamiana normalnego obuwia na buty ze specjalnymi wkładkami. Jeśli interesują nas specjalistyczne wkładki ortopedyczne Warszawa jest miastem, w którym bez problemu znajdziemy sklep mający takie rozwiązania w swojej ofercie.

Przy poważniejszych urazach nie obejdzie się jednak bez odwiedzenia lekarza medycyny sportowej oraz regularnych wizyt w gabinecie fizjoterapeuty. Pamiętajmy bowiem, że nie do końca wyleczona kontuzja w przyszłości może powrócić ze zdwojoną siłą. Specjalista z pewnością podejmie odpowiednie działania – zaliczamy do nich m.in. ustabilizowanie kończyny ortezą, nowoczesne masaże czy różnorodne zabiegi przyspieszające regenerację mięśni. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jedenaście + trzynaście =