Jak zamienić papierowe dokumenty w cyfrowe archiwum?
Hobby i sport
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zamienić papierowe dokumenty w cyfrowe archiwum?

Niektóre osoby mają w domu dokumenty dotyczące minionych lat. Mogą to być listy, legitymacje, fotografie. Z upływem czasu papier zaczyna się kruszyć a zdjęcia żółkną. Miejskie archiwa pełne są dokumentów z jeszcze wcześniejszych epok. Księgi metrykalne, historie rodzin, akty własności, czy dokumenty urzędowe, dawniej były spisywane ręcznie. One również niszczeją, a powinny być stale dostępne dla naukowców, albo osób prywatnych poszukujących swoich korzeni.

Utrwalanie starych dokumentów

Na użytek domowy, można wykonać aparatem cyfrowym fotografie dokumentów i przesłać je do komputera. Ale na większą skalę potrzebna jest digitalizacja z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu. Jest to bardziej skomplikowany proces wymagający odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Zajmują się tym specjaliści od technologii informatycznych, tacy jak: http://artreal.pl . Oprócz skanowania, potrzebne jest też kompresowanie plików, aby zajmowały jak najmniej miejsca na dysku. Można również sprawić, że cyfrowa kopia będzie czytelniejsza od oryginału. Z pomocą digitalizacji zbiór papierowych dokumentów stajnie się cyfrowym archiwum.

Przechowywanie i udostępnianie

Dokumenty utrwalone w pamięci komputera są udostępniane na miejscu w archiwum, bez konieczności sięgania po oryginały. Badacze historii mogą obejrzeć np. skany w formie wizualizacji medialnych w muzeum.

Zdigitalizowany dokument zawarty w odpowiednio sformatowanym pliku nadaje się również do wydruku. Ten fakt jest często wykorzystywany w przypadku pracy nad publikacją książek naukowych i katalogowania zbiorów.

Specjaliści w dziedzinie digitalizacji potrafią także wykonać powiększenia cyfrowych kopii w odpowiedniej rozdzielczości, na potrzeby działalności wystawienniczej. Cyfrowe archiwum może być dostępne dla naukowców i innych osób zainteresowanych przeszłością, na całym świecie. Pliki są widoczne w wirtualnym archiwum, a poufne zapisy prywatne, lub nieupublicznione ważne dokumenty, przesyłane są drogą internetową w zakodowanych plikach do osób mających uprawnienia do odczytu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Plażowiczów nie brakuje, czemu by więc nie zdecydować się na beach flagi?
Plażowiczów nie brakuje, czemu by więc nie zdecydować się na beach flagi?
Beach flagi są często wykorzystywane przez firmy, które potrzebują zareklamować swoje produkty lub usługi. Są one bardzo popularne w Polsce, […]
Kiedy powinniśmy sprawdzić zbieżność kół w samochodzie?
Kiedy powinniśmy sprawdzić zbieżność kół w samochodzie?
Korzystanie z samochodu na co dzień jest możliwe tylko wtedy, gdy prezentuje on dobry stan techniczny. Oznacza to, że wszelkie […]
Orurowanie VW t6 – desing czy ochorona?
Orurowanie VW t6 – desing czy ochorona?
Orurowanie na VW T6 w czasach obecnych pełni taką samą funkcję jak w przypadku poprzednich generacji Transportera. Blisko dwie dekady […]
Ostatnie wpisy