Jak zamienić papierowe dokumenty w cyfrowe archiwum?
Hobby i sport
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zamienić papierowe dokumenty w cyfrowe archiwum?

Niektóre osoby mają w domu dokumenty dotyczące minionych lat. Mogą to być listy, legitymacje, fotografie. Z upływem czasu papier zaczyna się kruszyć a zdjęcia żółkną. Miejskie archiwa pełne są dokumentów z jeszcze wcześniejszych epok. Księgi metrykalne, historie rodzin, akty własności, czy dokumenty urzędowe, dawniej były spisywane ręcznie. One również niszczeją, a powinny być stale dostępne dla naukowców, albo osób prywatnych poszukujących swoich korzeni.

Utrwalanie starych dokumentów

Na użytek domowy, można wykonać aparatem cyfrowym fotografie dokumentów i przesłać je do komputera. Ale na większą skalę potrzebna jest digitalizacja z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu. Jest to bardziej skomplikowany proces wymagający odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Zajmują się tym specjaliści od technologii informatycznych, tacy jak: http://artreal.pl . Oprócz skanowania, potrzebne jest też kompresowanie plików, aby zajmowały jak najmniej miejsca na dysku. Można również sprawić, że cyfrowa kopia będzie czytelniejsza od oryginału. Z pomocą digitalizacji zbiór papierowych dokumentów stajnie się cyfrowym archiwum.

Przechowywanie i udostępnianie

Dokumenty utrwalone w pamięci komputera są udostępniane na miejscu w archiwum, bez konieczności sięgania po oryginały. Badacze historii mogą obejrzeć np. skany w formie wizualizacji medialnych w muzeum.

Zdigitalizowany dokument zawarty w odpowiednio sformatowanym pliku nadaje się również do wydruku. Ten fakt jest często wykorzystywany w przypadku pracy nad publikacją książek naukowych i katalogowania zbiorów.

Specjaliści w dziedzinie digitalizacji potrafią także wykonać powiększenia cyfrowych kopii w odpowiedniej rozdzielczości, na potrzeby działalności wystawienniczej. Cyfrowe archiwum może być dostępne dla naukowców i innych osób zainteresowanych przeszłością, na całym świecie. Pliki są widoczne w wirtualnym archiwum, a poufne zapisy prywatne, lub nieupublicznione ważne dokumenty, przesyłane są drogą internetową w zakodowanych plikach do osób mających uprawnienia do odczytu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sporty które można uprawiać z całą rodziną
Sporty które można uprawiać z całą rodziną
Sport odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. To nie tylko doskonały sposób na radzenie sobie ze stresem, ale również […]
Zalety korzystania z wielosezonowych opon w pojeździe
Zalety korzystania z wielosezonowych opon w pojeździe
Opony wielosezonowe zyskują coraz większą rzeszę zwolenników w naszym kraju. Zimy w Polsce zdają się z roku na rok coraz […]
Stylowe i funkcjonalne – na co zwrócić uwagę podczas wyboru etui na słuchawki?
Stylowe i funkcjonalne – na co zwrócić uwagę podczas wyboru etui na słuchawki?
Czasy, w jakich przyszło nam żyć, to bez wątpienia wiek cyfryzacji oraz rozwoju elektroniki. Aktualnie wprost nie można wyobrazić sobie […]
Ostatnie wpisy