Home>Pieniądze i biznes>Jak założyć spółkę komandytową?

Jak założyć spółkę komandytową?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się rozmaitymi czynnikami ryzyka.   Na niektóre z nich przedsiębiorca nie ma wpływu, warto jednak zastosować formę prawną prowadzonej firmy, która pozwoli ograniczyć straty w wypadku niepowodzenia przedsięwzięcia. Jedną z nich jest spółka komandytowa. Co warto o niej wiedzieć?

Spółka komandytowa – podstawowe informacje

Działanie spółki komandytowej regulowane jest przez Kodeks Spółek Handlowych. Według jego zapisów, jest to podmiot, prowadzący działalność pod własną firmą, w której odpowiedzialność co najmniej jednego udziałowca jest ograniczona do wysokości wkładu. Wspólnik taki nazywany jest komandytariuszem – stąd nazwa spółki. Oczywiście w spółce tego typu musi występować również co najmniej jeden wspólnik, odpowiadający za jej zobowiązania bez ograniczeń (komplementariusz). 

Umowę spółki komandytowej należy sporządzić w formie aktu notarialnego. W praktyce bardzo często można spotkać wyspecjalizowane podmioty, które pomagają w tym. Przykładowo w stolicy Wielkopolski, bez problemu znajdziemy firmę świadczącą usługi księgowe Poznań Grunwald to idealna lokalizacja oferująca też pomoc w rejestracji spółek prawa handlowego. Dzięki temu możemy skorzystać z fachowej wiedzy i sprawdzonych wzorów umów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + dziesięć =