Home>Człowiek i styl>Jak ćwiczyć z przedszkolakiem staranną wymowę głosek?

Jak ćwiczyć z przedszkolakiem staranną wymowę głosek?

Kształtowanie starannej wymowy głosek jest bardzo ważne, gdyż zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do poważnych problemów logopedycznych. Umiejętność wyraźnego wysłowienia się jest kluczowa dla dziecięcej pewności siebie i komunikatywności. Jako rodzice możemy zaangażować się w trenowanie wyraźnej wymowy u naszego dziecka.

Ćwiczenie starannej wymowy może być zabawą

Do ćwiczeń wymowy należy przygotować się za pomocą odpowiednich ćwiczeń oddechowych (jak na przykład nadmuchiwanie balonów, zdmuchiwanie płomienia świeczki). Należy przygotować język i wargi (wykonując śmieszne miny, udając żucie gumy itp.) Trening wymowy danej głoski powinien zacząć się od naśladowania rodzica obserwowanego w lustrze. Należy wytłumaczyć dziecku, jak powinny być ułożone wargi i język. Kiedy uda się wymówić głoskę, ćwiczymy ją w wyrazach. Doskonałym narzędziem do nauki prawidłowej wymowy są różnego rodzaju wierszyki i inne zabawy z sylabami. Na rynku księgarskim znaleźć można wspaniałe, kolorowe, profesjonalnie przygotowane książeczki stworzone specjalnie do tego celu.

Bądźmy cierpliwi wobec pojawiających się niedoskonałości. Niektóre błędy w wymowie (na przykład nieprawidłowe wymawianie głosek dentalizowanych, takich jak „sz”) są naturalne na wczesnych etapach rozwoju. Pamiętajmy o tym, że człowiek najlepiej zapamiętuje i powtarza to, na co zwrócimy mu uwagę – dlatego zauważajmy przede wszystkim udane próby. Nie skupiajmy się zanadto na niekończącym się poprawianiu. Nie stresujmy i nie krytykujmy dziecka, gdyż przyniesie to skutek odwrotny do zamierzonego i może spowodować jąkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 4 =