Zastosowanie konkretnych rodzajów kompensatorów mieszkowych
Technika i auto-moto
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zastosowanie konkretnych rodzajów kompensatorów mieszkowych

Kompensator mieszkowy wykorzystywany jest do niwelowania przemieszczania się elementów urządzeń i systemów, w których zostały zastosowane. Z tego względu są powszechnie wykorzystywane przy współpracy z mediami (w tym mediami agresywnymi). To jednak jak kompensator będzie pracował zależne jest ściśle od jego typu i rodzaju materiału z jakiego został wykonany:

 • stalowe kompensatory mieszkowe (osiowe, boczne, kątowe, z przegubem cardana)
  Ten typ wykorzystywany jest do kompensacji termicznego wydłużania rurociągu, a także do podłączania pomp, wtryskiwaczy benzyny, instalacji prądowych. Metalowe mieszki są odporne na działanie wysokich temperatur, ciśnienia oraz korodowanie. Charakteryzują się ponadto wysoką odpornością na zniekształcenia oraz rozszczelnianie.
  Stalowe kompensatory mieszkowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w: zakładach chemicznych, kopalniach, hutach, elektrowniach, a także instalacjach c.o. i c.w.u., rurociągach.
 • tkaninowe kompensatory mieszkowe (poliestrowe, aramidowe, poliamidowe, silikonu, z włókien szklanych)
  Ten typ wykorzystywany jest w instalacjach spalinowych oraz powietrznych. Są odporne na działanie wysokich temperatur, jednak należy pamiętać, że działają one sprawnie w przedziale temperaturowym od 90 st. C do +1 000 st. C.
 • gumowe kompensatory mieszkowe (wzmacniane kordami z tkaniny poliestrowej lub poliamidowej)

  Ten typ wykorzystywany jest do redukcji drgań oraz szumów i termicznych odkształceń. Należy jednak pamiętać, że zakres tolerancji temperatur, w jakich gumowe kompensatory mieszkowe można stosować jest bardzo ograniczony i mieści się w przedziale -40 st. C do + 150 st. C.

  Gumowe kompensatory mieszkowe znajdują zastosowanie w: instalacjach sanitarnych, instalacjach wody pitnej, w transporcie paliw i ropy oraz produktów ropopochodnych, kwasów, chemikaliów, gorących olejów, a także żywności.

  Artykuł napisany we współpracy z GTM Process Valves – producentem armatury parowej, kwasoodpornej oraz wysokociśnieniowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o rozwój dziecka?
Jak dbać o rozwój dziecka?
Rozwój dziecka jest niewątpliwie tematem, który głęboko porusza rodziców i zajmuje wiele miejsca ich myślom. Martwią się jak zapewnić najlepsze […]
Popularne typy siedzisk salonowych
Popularne typy siedzisk salonowych
Salon jest przede wszystkim przestrzenią wypoczynkową. Z tego względu potrzebne są tam wygodne siedziska, które umożliwiają zrelaksowanie się czy zajęcie […]
Czym jest dopłata do odszkodowań?
Czym jest dopłata do odszkodowań?
Według szacunków ekspertów od ubezpieczeń kwoty odszkodowań wypłacanych poszkodowanym w kolizjach i wypadkach komunikacyjnych często są zaniżone. Aby uzyskać wyrównanie, […]
Ostatnie wpisy