Zastosowanie konkretnych rodzajów kompensatorów mieszkowych
Technika i auto-moto
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zastosowanie konkretnych rodzajów kompensatorów mieszkowych

Kompensator mieszkowy wykorzystywany jest do niwelowania przemieszczania się elementów urządzeń i systemów, w których zostały zastosowane. Z tego względu są powszechnie wykorzystywane przy współpracy z mediami (w tym mediami agresywnymi). To jednak jak kompensator będzie pracował zależne jest ściśle od jego typu i rodzaju materiału z jakiego został wykonany:

 • stalowe kompensatory mieszkowe (osiowe, boczne, kątowe, z przegubem cardana)
  Ten typ wykorzystywany jest do kompensacji termicznego wydłużania rurociągu, a także do podłączania pomp, wtryskiwaczy benzyny, instalacji prądowych. Metalowe mieszki są odporne na działanie wysokich temperatur, ciśnienia oraz korodowanie. Charakteryzują się ponadto wysoką odpornością na zniekształcenia oraz rozszczelnianie.
  Stalowe kompensatory mieszkowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w: zakładach chemicznych, kopalniach, hutach, elektrowniach, a także instalacjach c.o. i c.w.u., rurociągach.
 • tkaninowe kompensatory mieszkowe (poliestrowe, aramidowe, poliamidowe, silikonu, z włókien szklanych)
  Ten typ wykorzystywany jest w instalacjach spalinowych oraz powietrznych. Są odporne na działanie wysokich temperatur, jednak należy pamiętać, że działają one sprawnie w przedziale temperaturowym od 90 st. C do +1 000 st. C.
 • gumowe kompensatory mieszkowe (wzmacniane kordami z tkaniny poliestrowej lub poliamidowej)

  Ten typ wykorzystywany jest do redukcji drgań oraz szumów i termicznych odkształceń. Należy jednak pamiętać, że zakres tolerancji temperatur, w jakich gumowe kompensatory mieszkowe można stosować jest bardzo ograniczony i mieści się w przedziale -40 st. C do + 150 st. C.

  Gumowe kompensatory mieszkowe znajdują zastosowanie w: instalacjach sanitarnych, instalacjach wody pitnej, w transporcie paliw i ropy oraz produktów ropopochodnych, kwasów, chemikaliów, gorących olejów, a także żywności.

  Artykuł napisany we współpracy z GTM Process Valves – producentem armatury parowej, kwasoodpornej oraz wysokociśnieniowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego odpowiednie zapakowanie gadżetów reklamowych to klucz do sukcesu?
Dlaczego odpowiednie zapakowanie gadżetów reklamowych to klucz do sukcesu?
Każdy właściciel firmy związany z handlem, z pewnością zdaje sobie sprawę, jak ważne są opakowania produktów. Zarówno sama oprawa graficzna, […]
Jak kłaść tynk maszynowy?
Jak kłaść tynk maszynowy?
Tynk to materiał budowlany wykorzystywany powszechnie podczas stawiania budynków. Ze względu na ich skład dzieli się je na gipsowe, cementowe, […]
Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?
Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?
Aby przygotować mieszkanie na sprzedaż warto zdecydować się na jego wcześniejszy remont. W czasie remontu warto dokonać malowania ścian, wymienić […]
Ostatnie wpisy