Home>Technika i auto-moto>Technologia sprężonego powietrza – do czego jest stosowana?

Technologia sprężonego powietrza – do czego jest stosowana?

Sprężone powietrze to nie tylko popularne sprężarki tłokowe używane do malowania natryskowego i w wulkanizacji. Technologia ta zyskała na popularności wraz z rozwojem automatyzacji w przeróżnych gałęziach przemysłu. Zastosowanie produktów tej dość wąskiej branży jest bardzo rozległe. 

Wysokie ciśnienie w służbie przemysłu

Technologia sprężonego powietrza opiera się głównie na przeróżnych sprężarkach. W zależności od przeznaczenia i wymaganych parametrów w danym urządzeniu lub instalacji znajdziemy nie tylko wspomniane już sprężarki tłokowe, ale także rozwiązania śrubowe, olejowe oraz bezolejowe. Zastosowanie różnych metod sprężania wynika bezpośrednio z przeznaczenia konkretnych maszyn. Urządzenia oparte na sprężaniu powietrza znajdziemy w wielu liniach produkcyjnych, rolnictwie, w branży samochodowej, a nawet w przemyśle stoczniowym. Każdy, kto odwiedził kiedyś mechanika samochodowego widział zapewne podnośniki, nie każdy miał jednak do czynienia z dmuchawami transportowymi czy industrialnymi, adsorpcyjnymi osuszaczami powietrza. 

Zastosowania profesjonalne

Firmy specjalizujące się w technice sprężonego powietrza oferują całą gamę produktów dedykowanych do konkretnych rozwiązań. Przykładowo, przedsiębiorstwa takie jak Czemar oferują także projektowanie i montaż specjalistycznych instalacji sprężonego powietrza w oparciu o potrzeby konkretnej placówki. W gamie produktowej znajdziemy także mobilne, kontenerowe stacje, zwane sprężarkowniami. Mają one swoje zastosowanie w adaptacji obiektów przemysłowych do nowych celów, są także dobrą alternatywą instalacji stacjonarnych. Na zastosowanie ich decydują się przede wszystkim jednostki, które nie posiadają własnościowych hal produkcyjnych, lub z jakichś przyczyn, po prostu wolą uniknąć dodatkowej inwestycji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 + 20 =