Przewóz przedmiotów takich jak żywność, niektóre leki albo krew do transfuzji, musi być wykonywany w odpowiednich warunkach temperaturowych. Aby je zapewnić, stosuje się różnego rodzaju rozwiązania. W poniższym poradniku przedstawimy najbardziej popularne z nich od strony technicznej oraz praktycznego zastosowania. Dowiemy się w jaki sposób funkcjonują instalacje chłodnicze w pojazdach i jakie warunki są w stanie zapewnić w ładowni.
Pierwszym i najczęściej wykorzystywanym sposobem na transport rzeczy, które wymagają niskiej temperatury otoczenia, są zabudowy izotermy chłodnie montowane na autach dostawczych. Tutaj chłodzenie zapewniane jest przez specjalny agregat montowany na dachu i zasilany instalacją elektryczną pojazdu. Bywa też, że umieszczony jest on w komorze silnika i napędzamy bezpośrednio poprzez pasek klinowy. W pojazdach tego typu chłodzenie przestrzeni ładunkowej ma jednak miejsce wtedy wtedy, gdy pracuje silnik i pojazd jest w ruchu.
W przypadku długich tras, podczas których kierowca zmuszony jest robić postoje, powyższa metoda nie będzie dobra. Potrzebna jest wtedy specjalna skrzynia ładunkowa, która będzie posiadać własny spalinowy agregat chłodniczy, niezależny od pracy silnika samochodu. Wtedy nawet podczas postoju temperatura w ładowni utrzymywana jest na stałym poziomie i przewożone produkty na pewno się nie zepsują. Wybór konkretnego sposobu przewozu powinien zależeć przede wszystkim od długości drogi, jaka jest do pokonania.