Śruby, wkręty oraz pręty, to bardzo często niezbędne wyposażenie, bez którego jakakolwiek naprawa, czy też jakikolwiek projekt konstrukcyjny, nie mogą dojść do zamierzonego skutku. Dzieli się je jednak na wiele rodzajów i typów, z którymi warto się zapoznać.
Śruby to najprościej mówiąc rodzaj gwintowanego elementu łączącego. W zależności od przeznaczenia, a także zastosowania i specyfiki danego łączenia, poszczególne śrub różnią się od siebie długością i średnicą oraz kształtem łba, trzpienia i zakończenia. Ich rodzaje podlegają szerokiej klasyfikacji, a ilość dostępnych na rynku typów, jest bardzo duża. Najpopularniejsza klasyfikacja dotyczy ich budowy. Śruby dzieli się wtedy zgodnie z różnicami w kształcie łba, trzpienia, czy zakończenia. Dla przykładu śruby występują z łbem sześciokątnym, czworokątnym, lub też trójkątnym. Mogą posiadać trzpień równy średnicy gwintu, jak i tzw. pasowany, a zakończone mogą być przykładowo płasko, soczewkowo lub stożkowo. Zróżnicowanie to pozwala na ich dokładne dopasowanie i dobranie do innych elementów, takich jak chociażby podkładki sprężyste.
Wkręty dzieli się głównie ze względu na ich zastosowanie. Istotne w tym przypadku są niemal te same informacje i szczegóły, co w przypadku śrub. Dodatkowo ważny przy podziale na typy jest rodzaj nacięcia, materiał i pokrycie. Wkręty różnią się między sobą również skokiem i głębokością gwintu, co decyduje o tym, czy są typem przeznaczonym do drewna, metalu, lub też płyt gipsowo-kartonowych. Pręty zaś dzielą się najprościej, gdyż po prostu na okrągłe, kwadratowe, prostokatne lub sześciokątne, a dużą rolę w ich dokładniejszym rozróżnianiu pełni rodzaj materiału, powłoka, a także metoda wytworzenia i klasa ich wytrzymałości. Coraz częściej spotkać się można również z odmianami o nietypowych kształtach, jak np. pręty trapezowe.