Home>Nieruchomości>Typy śrub, prętów i wkrętów

Typy śrub, prętów i wkrętów

Śruby, wkręty oraz pręty, to bardzo często niezbędne wyposażenie, bez którego jakakolwiek naprawa, czy też jakikolwiek projekt konstrukcyjny, nie mogą dojść do zamierzonego skutku. Dzieli się je jednak na wiele rodzajów i typów, z którymi warto się zapoznać.

Podział śrub

Śruby to najprościej mówiąc rodzaj gwintowanego elementu łączącego. W zależności od przeznaczenia, a także zastosowania i specyfiki danego łączenia, poszczególne śrub różnią się od siebie długością i średnicą oraz kształtem łba, trzpienia i zakończenia. Ich rodzaje podlegają szerokiej klasyfikacji, a ilość dostępnych na rynku typów, jest bardzo duża. Najpopularniejsza klasyfikacja dotyczy ich budowy. Śruby dzieli się wtedy zgodnie z różnicami w kształcie łba, trzpienia, czy zakończenia. Dla przykładu śruby występują z łbem sześciokątnym, czworokątnym, lub też trójkątnym. Mogą posiadać trzpień równy średnicy gwintu, jak i tzw. pasowany, a zakończone mogą być przykładowo płasko, soczewkowo lub stożkowo. Zróżnicowanie to pozwala na ich dokładne dopasowanie i dobranie do innych elementów, takich jak chociażby podkładki sprężyste.

Rodzaje wkrętów oraz prętów

Wkręty dzieli się głównie ze względu na ich zastosowanie. Istotne w tym przypadku są niemal te same informacje i szczegóły, co w przypadku śrub. Dodatkowo ważny przy podziale na typy jest rodzaj nacięcia, materiał i pokrycie. Wkręty różnią się między sobą również skokiem i głębokością gwintu, co decyduje o tym, czy są typem przeznaczonym do drewna, metalu, lub też płyt gipsowo-kartonowych. Pręty zaś dzielą się najprościej, gdyż po prostu na okrągłe, kwadratowe, prostokatne lub sześciokątne, a dużą rolę w ich dokładniejszym rozróżnianiu pełni rodzaj materiału, powłoka, a także metoda wytworzenia i klasa ich wytrzymałości. Coraz częściej spotkać się można również z odmianami o nietypowych kształtach, jak np. pręty trapezowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − sześć =