Współcześnie bardzo wiele osób doświadcza rozmaitych problemów o podłożu psychicznym oraz emocjonalnym. Samodzielnie poradzenie sobie z nimi jest zadaniem niełatwym, a często wręcz niemożliwym, dlatego warto zdecydować się na terapię u psychologa. Jest to konieczne zwłaszcza w sytuacji, gdy nasilają się negatywne objawy lub pojawia się poczucie całkowitej utraty kontroli nad danym problemem. Oczywiście kluczowym warunkiem powodzenia terapii jest silna motywacja pacjenta do wprowadzenia istotnych zmian we własnym życiu.
W gabinecie terapeutycznym powinny się pojawić m.in. osoby zmagające się z zaburzeniami lękowymi, depresją, znacznym obniżeniem nastroju, poczuciem bezsilności, uzależnieniami, a także problemami w relacjach z rodziną lub innymi ludźmi. Jest to również niezwykle wskazane w przypadku pacjentów nie potrafiących poradzić sobie z negatywnymi stanami emocjonalnymi, takimi jak choćby silny smutek, poczucie krzywdy i winy, złość czy wstyd. Dzięki spotkaniom z wykwalifikowanym psychoterapeutą istnieje przede wszystkim możliwość lepszego poznania siebie, zrozumienia swoich niepożądanych reakcji i spojrzenia z zewnątrz na motywy własnego postępowania.
Nierzadko wystarczy wziąć udział w kilku sesjach, aby uzyskać wyraźną poprawę w zakresie zarówno jakości życia, jak i funkcjonowania na płaszczyźnie osobistej, społecznej, zawodowej czy partnerskiej. Dodajmy, że jednym z kluczowych warunków powodzenia terapii jest dobranie przez specjalistę odpowiednich technik i metod w zależności od konkretnego problemu (terapia humanistyczna, skoncentrowana na rozwiązaniach, poznawczo-behawioralna, systemowa itp.).