Home>Hobby i sport>Szyć każdy może – wystarczy kilka niezbędnych akcesoriów

Szyć każdy może – wystarczy kilka niezbędnych akcesoriów

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak praktyczną umiejętnością jest szycie. Możemy zarówno stworzyć nowe ubrania od podstaw, jak i zadowolić się dopasowywaniem i przerabianiem starych sztuk. Bez problemu skrócimy też zasłony czy zmniejszymy poszewki na poduszki. Co więcej, szycie na prawdę jest w cenie! Możemy je wykorzystać jako możliwość dodatkowego zarobku.

Co potrzebujemy by zacząć szyć?

Naszym podstawowym narzędziem będzie oczywiście maszyna do szycia. Na początek możemy sprawdzić, czy jakaś nie kurzy się w piwnicy u kogoś ze znajomych czy rodziny. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup, na pewno znajdziemy coś dobranego do naszych potrzeb w szerokiej ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych. Zaczynając nie potrzebujemy zaawansowanego modelu z licznymi opcjami – wystarczą nam podstawowe ściegi oraz możliwości ich regulacji. Warto wybrać model pozwalający na zmianę położenia igły.

Początkujący zazwyczaj nie zdają sobie sprawy jak ważnym narzędziem jest żelazko. Wykorzystujemy je do rozprasowywania szwów, wygładzania kolejnych elementów stroju czy też ich usztywniania przy pomocy tzw. flizeliny. W tym celu stosuje się wytwornice pary, w domowym użytku sprawdzi się też żelazko parowe.

Gdy już posiadamy sprzęt, zaopatrzmy się w podstawowe akcesoria jak: ostre nożyczki, prujkę, szpilki, nici. Kupmy odpowiednie igły – do szycia ręcznego oraz te maszynowe. Gdy szyjemy np. spodnie od podstaw, potrzebne będą nam także wykroje krawieckie i tkanina. Nie zapomnijmy o mydełku do rysowania na tkaninie elementów do wykrojenia.  Podstawą jest także centymetr krawiecki. Tak przygotowani możemy zabierać się do pracy!

Pamiętajmy, że szycie jak każda nowa umiejętność wymaga cierpliwości zanim dojdziemy do zadowalającego nas poziomu. Im więcej będziemy ćwiczyć, tym będzie nam lepiej szło. Zacznijmy od prostych rzeczy. By się zmotywować, warto pracować nad czymś, co naprawdę nam się podoba np. przeróbka starej kurtki. Skracanie spodni koleżanki może nie wydać nam się zbyt interesujące i szybciej porzucimy nowe hobby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 3 =