Każdy uczestnik wypadku, którego obrażenia są na tyle poważne, że uniemożliwiają pracę zarobkową może starać się o wypłatę renty z OC sprawcy. Jest ona regulowana przepisami Kodeksu cywilnego, a decyzja o jej przyznaniu uzależniona jest od kilku czynników. Ubezpieczyciel rozważy wypłatę renty poszkodowanemu przez określony czas lub na stałe w przypadku, gdy nie ma on możliwości wykonywania zawodu lub gdy jego leczenie wymaga dodatkowych nakładów pieniężnych.
Wysokość tego świadczenia ustalana jest przez ubezpieczyciela, a zazwyczaj jest to różnica między zarobkami, jakie poszkodowany osiągał do tej pory, a sumą świadczeń otrzymywanych z ZUS oraz wynagrodzenia za pracę, jakie jest w stanie uzyskać posiadając obecne możliwości zarobkowe. Pierwszym etapem do przyznania renty jest wydanie orzeczenia przez lekarza odnośnie tego, a jakim stopniu poszkodowany jest niezdolny do pracy oraz czy jest to niezdolność trwała czy czasowa. Następnie na tej podstawie ubezpieczyciel podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą wysokości renty oraz czasu, przez jaki będzie ona wypłacana.
Każdy poszkodowany, który chciałby ubiegać się o tego rodzaju świadczenie powinien skorzystać z fachowej pomocy. Istnieje wiele placówek, które zajmują się doradztwem w zakresie wypłaty zadośćuczynienia, jakim jest renta z oc sprawcy Kraków jest jednym z miast, w który można takie znaleźć. Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy sprawca nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC będzie zobowiązany do samodzielnej wypłaty tego świadczenia.