Home>Pieniądze i biznes>Dawkowanie leków – o czym trzeba pamiętać?

Dawkowanie leków – o czym trzeba pamiętać?

Skuteczność konkretnych leków i medykamentów zależna jest nie tylko od odpowiedniego ich doboru, lecz także od właściwego sposobu dawkowania. W jaki sposób powinniśmy zażywać leki? O czym należy pamiętać podczas ich dawkowania? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Jak dawkować leki?

Jedną z podstawowych zasad, którą powinniśmy się kierować przed zażyciem leku, jest dokładne zapoznanie się z ulotką informacyjną. To właśnie tam producent zamieszcza wszystkie najważniejsze informacje. Znajdziemy tam również szczegółowy schemat dawkowania. Z ulotki dowiemy się także, jakie są zalecane pory przyjmowania lekarstwa oraz w jakie interakcje wchodzi ono z jedzeniem i napojami. Uzyskamy w niej także informacje dotyczące skutków ubocznych przyjmowanych leków.

Odpowiednie dawkowanie leków jest niezwykle kluczową kwestią. Niektóre z preparatów działają we właściwy sposób jedynie wtedy, gdy są zażywane o określonej porze. W przypadku innych środków może to pozostawać bez znaczenia. Warto jednak wiedzieć, że rano ciśnienie krwi jest wyższe, a przemiana materii szybsza. Wieczorem zaś niektóre z procesów ulegają spowolnieniu, zaś organizm przygotowuje się do nocnej regeneracji. Dlatego też rano zalecane jest przyjmowanie hormonów tarczycy, leków na nadciśnienie czy osteoporozę. Wieczór to z kolei najlepsza pora na zażycie środków przeciwalergicznych, uspokajających czy nasennych. Aby ułatwić sobie zażywanie leków, warto zaopatrzyć się w kieliszki do leków. Dzięki nim będziemy mieli pewność, że przyjmiemy właściwą dawkę określonych medykamentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 5 =