Rekuperacja – czym różni się od tradycyjnej wentylacji?
Technika i auto-moto
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rekuperacja – czym różni się od tradycyjnej wentylacji?

Budowa domu nierozerwalnie wiąże się z koniecznością dokonywania wielu wyborów. Od kilku lat kolejnym z nich jest dobór systemu wentylacji jaki chcemy zainstalować. Stosunkowo młodym i nowoczesnym rozwiązaniem w kwestii cyrkulacji powietrza jest rekuperacja. Co to jest i czym się różni od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej?

Co to jest rekuperacja?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja jest rozwiązaniem energooszczędnym i innowacyjnym. System ten opiera się na ruchu cząsteczek tlenu wytwarzanych przez urządzenie zwane rekuperatorem. Maszyna ta umożliwia kontrolę sfery w pomieszczeniu oraz odzyskiwanie ciepła z nagrzanego powietrza (brudnego, wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla). Rekuperator oczyszcza pokój z zanieczyszczeń i alergenów.

Kluczowe różnice pomiędzy rekuperacją a systemem grawitacyjnym

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na systemie kominów i funkcjonuje dzięki ruchowi powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia. W tego typu konstrukcji nie ma żadnych mechanizmów, nie wymaga więc on zasilania energią. Jest to rozwiązanie tanie, jednak w odróżnieniu od rekuperacji jest zależne od pogody i nie gwarantuje pełnej wymiany powietrza.

Wentylacja tradycyjna nie jest też najlepszym rozwiązaniem dla alergików ponieważ nie usuwa zanieczyszczeń i smogu z pomieszczenia. Rekuperacja jest to w stanie do pewnego stopnia zapewnić, może również odzyskiwać wilgoć z usuwanego powietrza. Korzystając z systemu grawitacyjnego straty ciepła sięgają nawet 50%. Dzięki działaniu rekuperatora odzyskujemy energię z powietrza wywiewanego, co oznacza duże oszczędności na ogrzewaniu. Decydując się na instalację wentylacji mechanicznej warto skorzystać z usług profesjonalistów – https://clima-comfort.com.pl/rekuperacja/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o swoje zdrowie po wyjściu ze szpitala?
Jak dbać o swoje zdrowie po wyjściu ze szpitala?
To jak szybko wrócimy do pełni zdrowia po pobycie w szpitalu, zależne jest od wielu czynników. Jednym z nich jest […]
Co to jest KPiR?
Co to jest KPiR?
Księga przychodów i rozchodów (nazywana w skrócie KPiR) jest to narzędzie księgowe służące do bieżącej ewidencji księgowej służące do aktualnego […]
Czy można wypożyczyć samochód na wyjazd zagraniczny?
Czy można wypożyczyć samochód na wyjazd zagraniczny?
Organizując wyjazd za granicę, możemy wybrać różne rodzaje transportu. W przypadku dalekich podróży większość osób wybiera samoloty. W przypadku konieczności […]
Ostatnie wpisy