Home>Technika i auto-moto>Przydatne urządzenia do obróbki metalu

Przydatne urządzenia do obróbki metalu

Metal to materiał charakteryzujący się ponadprzeciętną twardością, w związku z czym jego obróbka nie jest łatwym zadaniem. Koniecznie jest wykorzystywanie do tego celu specjalistycznych urządzeń – zarówno ręcznych, jak i automatycznych. Większość z nich pozwala na wykonywanie wszelkich czynności z ogromną precyzją i bez niepożądanych usterek. W ten sposób można łatwo stworzyć m.in. detale przeznaczone do zamontowania w meblach, rozmaite części do maszyn przemysłowych oraz atrakcyjne ozdoby do domu.

Rozwiązania używane w zastosowaniach półprofesjonalnych

W małych warsztatach i przydomowych garażach stosuje się zazwyczaj ręczne urządzenia do obróbki elementów metalowych, ponieważ nie kosztują zbyt wiele, a jednocześnie gwarantują sprawną pracę. Zaliczamy do nich różnorodne pilniki (np. prostokątne, owalne, specjalistyczne), równiki, gładziki i półgładziki (służące głównie do wygładzania powierzchni), piły włośnice oraz brzeszczoty (do cięcia), nożyce, gwintowniki, a także imadła. Oczywiście niezwykle przydatne są też mniej zaawansowane sprzęty elektryczne, takie jak choćby szlifierki kątowe, kompaktowe frezarki, piły taśmowe (wyposażone w stół roboczy), gilotyny, wiertarki jednowrzecionowe, żłobiarki czy gwinciarki. Wszystkie wymienione urządzenia umożliwiają wykonywanie stosunkowo prostych czynności w zakresie obróbki.

Nowoczesne frezarki i tokarki to w zakładach przemysłowych norma

W szeroko rozumianym przemyśle narzędzia ręczne i standardowe sprzęty elektryczne do metalu nie zdają egzaminu – przede wszystkim z powodu zbyt wolnego działania oraz nieprzystosowania do produkcji seryjnej. Z tego względu w profesjonalnych zakładach przemysłowych wykorzystuje się niemal wyłącznie maszyny CNC, czyli sterowane numerycznie na podstawie oprogramowania komputerowego. Najpopularniejsza z nich jest frezarka, przeznaczona do sprawnej pracy na powierzchniach płaskich i rowkach. Działa ona na takiej zasadzie, że jej ostrza wykonują ruch obrotowy, przesuwając się po danym obiekcie i miarowo usuwając z niego warstwy materiału w celu uzyskania pożądanego kształtu.

Wyróżniamy modele górno- i dolnowrzecionowe. Równie przydatna okazuje się tokarka wyposażona w głowicę rewolwerową, za pomocą której można łatwo i szybko uzyskać wypukłe detale w postaci brył, kul oraz wałków. Pozostałe zaawansowane urządzenia to m.in.: piły tarczowe i taśmowe, prasy, polerki, wielofunkcyjne wiertarki stołowe, lasery i wiertarko-frezarki. Wymienione maszyny posiada w swojej bogatej ofercie specjalistyczny sklep internetowy: https://www.km-maszyny.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 3 =