Osoby cierpiące z powodu depresji albo nie radzące sobie w codziennym życiu powinny koniecznie skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej. W takiej sytuacji często jednak nie do końca wiadomo, do jakiego konkretnie specjalisty się udać. Zawód psychoterapeuty jest bowiem nierzadko mylony z zawodem psychiatry i na odwrót. Jeśli nasza choroba wymaga leczenia środkami farmakologicznymi, wówczas to psychiatra będzie optymalnym wyborem. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na https://pro-psyche.pl/specjalista-lekarz-psychiatra-bydgoszcz/.
Psychiatra to lekarz, który ukończył studia medyczne oraz dodatkową specjalizację z psychiatrii. Do jego głównych obowiązków należy badanie, zapobieganie oraz leczenie wszelkich chorób i różnorodnych zaburzeń natury psychicznej. Po rozpoznaniu konkretnych objawów i postawieniu ostatecznej diagnozy jest upoważniony do przepisania pacjentowi odpowiednich środków farmakologicznych. Oprócz tego zawsze proponuje danej osobie formę terapii dostosowaną do rodzaju choroby. Wynika to z faktu, że najlepsze rezultaty daje połączenie leków z psychoterapią indywidualną albo grupową.
Z kolei psychoterapeuta to specjalista, który ukończył szkolenie właśnie w zakresie psychoterapii – może to być absolwent nie tylko studiów medycznych, ale też choćby humanistycznych. Zajmuje się on przede wszystkim leczeniem zaburzeń o charakterze nerwicowym (in. lekowym) i zaburzeń osobowości oraz rozwiązywaniem wszelkich problemów o podłożu psychologicznym. W tym przypadku kluczowym środkiem leczenia jest rozmowa z pacjentem, oparta na zaufaniu i szczerości. Co istotne, wspomniany fachowiec nie może przypisywać żadnych środków farmakologicznych. Jeśli interesuje nas rzetelny psychoterapeuta w Bydgoszczy czy innym większym mieście takich specjalistów nie brakuje.