Decydując się na wentylację w mieszkaniu, należy koniecznie zadbać o jej prawidłowe zamontowanie. W przeciwnym bowiem razie trzeba się liczyć z jej niewłaściwym działaniem, które może skutkować znacznym obniżeniem komfortu cieplnego. Częste błędy dotyczą zarówno sposobu wykonania instalacji, jak i doboru poszczególnych elementów składających się na system. Nie można zapomnieć m.in. o matach filtracyjnych do wentylatorów, służących do wstępnego oczyszczania powietrza.
Każdy system wentylacyjny musi zostać we właściwy sposób zaprojektowany, ponieważ efektem przypadkowego doboru jego elementów jest prawie zawsze niewydolność. W takim projekcie muszą się znaleźć dokładne wymagania dotyczące poszczególnych części składowych, a także przepływu powietrza w każdym wnętrzu. Niezwykle ważne jest umieszczenie czerpni z dala od wyrzutni (i okien) oraz niezasłanianie tych dwóch konstrukcji rynną czy innym fragmentem domu, gdyż w znacznym stopniu utrudni to przepływ powietrza i będzie generowało uciążliwy hałas. Poza tym pamiętajmy o:
– zainstalowaniu kratek wentylacyjnych w drzwiach znajdujących się w spiżarni i garderobie (gwarancja braku stęchlizny)
– nie umieszczaniu nawiewników w kuchni czy łazience (skutkują nadmiernym wychładzaniem się tych wnętrz)
– stworzeniu podwójnego otworu wylotowego w ściankach komina (zapobiega to odwróceniu ciągu)
– stosowaniu zarówno nawiewnych, jak i wywiewnych anemostatów (te pierwsze doprowadzają, a drugie odprowadzają powietrze)
– rozmieszczeniu kratek najwyżej 15 cm od sufitu (niżej gromadzą się szkodliwe substancje, takie jak gaz czy zanieczyszczenia)
– dobraniu kanałów wentylacyjnych o właściwej średnicy
– zamontowaniu centrali w pomieszczeniu ogrzewanym (w celu zapobiegnięcia wychładzaniu się powietrza zimą)
– wyposażeniu wentylacji co najmniej w filtry klasy f5, dostępnych np. na https://www.filterpoz.pl/klasy-filtrow/f-5/ (skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia i gwarantują równomierny przepływ powietrza)