O czym pamiętać przy montażu wentylacji?
Technika i auto-moto
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

O czym pamiętać przy montażu wentylacji?

Decydując się na wentylację w mieszkaniu, należy koniecznie zadbać o jej prawidłowe zamontowanie. W przeciwnym bowiem razie trzeba się liczyć z jej niewłaściwym działaniem, które może skutkować znacznym obniżeniem komfortu cieplnego. Częste błędy dotyczą zarówno sposobu wykonania instalacji, jak i doboru poszczególnych elementów składających się na system. Nie można zapomnieć m.in. o matach filtracyjnych do wentylatorów, służących do wstępnego oczyszczania powietrza. 

Dobry projekt i odpowiednie rozmieszczenie elementów to priorytet

Każdy system wentylacyjny musi zostać we właściwy sposób zaprojektowany, ponieważ efektem przypadkowego doboru jego elementów jest prawie zawsze niewydolność. W takim projekcie muszą się znaleźć dokładne wymagania dotyczące poszczególnych części składowych, a także przepływu powietrza w każdym wnętrzu. Niezwykle ważne jest umieszczenie czerpni z dala od wyrzutni (i okien) oraz niezasłanianie tych dwóch konstrukcji rynną czy innym fragmentem domu, gdyż w znacznym stopniu utrudni to przepływ powietrza i będzie generowało uciążliwy hałas. Poza tym pamiętajmy o:

– zainstalowaniu kratek wentylacyjnych w drzwiach znajdujących się w spiżarni i garderobie (gwarancja braku stęchlizny) 

– nie umieszczaniu nawiewników w kuchni czy łazience (skutkują nadmiernym wychładzaniem się tych wnętrz)

– stworzeniu podwójnego otworu wylotowego w ściankach komina (zapobiega to odwróceniu ciągu)

– stosowaniu zarówno nawiewnych, jak i wywiewnych anemostatów (te pierwsze doprowadzają, a drugie odprowadzają powietrze)

– rozmieszczeniu kratek najwyżej 15 cm od sufitu (niżej gromadzą się szkodliwe substancje, takie jak gaz czy zanieczyszczenia)

– dobraniu kanałów wentylacyjnych o właściwej średnicy

– zamontowaniu centrali w pomieszczeniu ogrzewanym (w celu zapobiegnięcia wychładzaniu się powietrza zimą)

– wyposażeniu wentylacji co najmniej w filtry klasy f5, dostępnych np. na https://www.filterpoz.pl/klasy-filtrow/f-5/ (skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia i gwarantują równomierny przepływ powietrza)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie działania są realizowane przez profesjonalne serwisy PPOŻ?
Jakie działania są realizowane przez profesjonalne serwisy PPOŻ?
Każda działalność związana jest z wykonywaniem rozmaitych prac, w ściśle określonych obiektach. Budynki te powinny być dostosowane do specyfiki pracy, […]
Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?
Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?
Ósemki, nazywane także niekiedy zębami mądrości należą do zębów trzonowych. Zalicza się je do narządów szczątkowych, czyli takich, które w […]
Lampy w stylu skandynawskim – piękno i prostota w jednym
Lampy w stylu skandynawskim – piękno i prostota w jednym
Styl skandynawski od wielu lat cieszy się w naszym kraju zaskakująco dużą popularnością. Charakteryzuje się w szczególności połączeniem względnej prostoty […]
Ostatnie wpisy