Opieka paliatywna skupia się na pacjentach, których nie da się już leczyć. Zazwyczaj kojarzona jest z chorymi onkologicznymi. To przede wszystkim działania zogniskowane na łagodzenie i leczenie bólu.
Medycyna paliatywna to służba dla osób ciężko chorych. Celem specjalistów jest ulżenie w bólu albo całkowite jego wyeliminowanie. W leczeniu bólu stosuje się środki farmakologiczne jak np. blokady, wlewy dożylne, zewnątrzoponowe. Opieka paliatywna to także łagodzenie objawów choroby oraz zapewnienie wsparcia psychologicznego dla chorego i jego najbliższych. Zdarza się także, że w ramach pomocy oferowana jest pomoc duchowa. Jeśli chodzi o leczenie bólu Warszawa to miasto, w którym działa Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa, która oferuje pomoc w tym zakresie..
Poradnia medycyny paliatywnej stawi wsparcie dla osób chorych na równi z hospicjami stacjonarnymi i domowymi. W poradni przyjmują lekarze specjaliści w dziedzinie medycyny paliatywnej. Wspierają ich pielęgniarki oraz psychologowie. Leczenie w poradni dla osób ubezpieczonych jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego albo lekarza specjalisty, na przykład onkologa. Zachowuje ono ważność, póki pacjent potrzebuje i wymaga pomocy. Takie skierowanie może zostać wydane osobom, które zaprzestały leczenia, ale także pacjentom w trakcie aktywnego leczenia, którzy potrzebują wsparcia przy łagodzeniu bólu. Sposób opieki nad chorym uzależniony jest od rodzaju choroby oraz od stopnia jej zaawansowania.