Home>Medycyna>Leczenie bólu – czym zajmuje się medycyna paliatywna?

Leczenie bólu – czym zajmuje się medycyna paliatywna?

Opieka paliatywna skupia się na pacjentach, których nie da się już leczyć. Zazwyczaj kojarzona jest z chorymi onkologicznymi. To przede wszystkim działania zogniskowane na łagodzenie i leczenie bólu.

Wyleczyć ból

Medycyna paliatywna to służba dla osób ciężko chorych. Celem specjalistów jest ulżenie w bólu albo całkowite jego wyeliminowanie. W leczeniu bólu stosuje się środki farmakologiczne jak np. blokady, wlewy dożylne, zewnątrzoponowe. Opieka paliatywna to także łagodzenie objawów choroby oraz zapewnienie wsparcia psychologicznego dla chorego i jego najbliższych. Zdarza się także, że w ramach pomocy oferowana jest pomoc duchowa. Jeśli chodzi o leczenie bólu Warszawa to miasto, w którym działa Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa, która oferuje pomoc w tym zakresie..

Gdzie szukać pomocy?

Poradnia medycyny paliatywnej stawi wsparcie dla osób chorych na równi z hospicjami stacjonarnymi i domowymi. W poradni przyjmują lekarze specjaliści w dziedzinie medycyny paliatywnej. Wspierają ich pielęgniarki oraz psychologowie. Leczenie w poradni dla osób ubezpieczonych jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego albo lekarza specjalisty, na przykład onkologa. Zachowuje ono ważność, póki pacjent potrzebuje i wymaga pomocy. Takie skierowanie może zostać wydane osobom, które zaprzestały leczenia, ale także pacjentom w trakcie aktywnego leczenia, którzy potrzebują wsparcia przy łagodzeniu bólu. Sposób opieki nad chorym uzależniony jest od rodzaju choroby oraz od stopnia jej zaawansowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa + szesnaście =