Na drogach często można zobaczyć różnorodne urządzenia bezpieczeństwa, które służą ochronie zdrowia oraz życia uczestników ruchu i osób wykonujących prace w obrębie jezdni (np. robotników budowlanych). Charakteryzują się one zazwyczaj dużą odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne i estetycznym wyglądem. Doskonałym przykładem są specjalne lustra w znacznym stopniu zwiększające widoczność kierowcom. Każdy producent luster oferuje je w dwojakim kształcie – okrągłe i prostokątne.
Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego wykorzystuje się w różnym celu. Największą grupę stanowią te służące do optycznego prowadzenia ruchu. Zaliczamy do nich: słupki prowadzące umieszczane po obu stronach jezdni (w odległości 1 m od krawędzi), słupki krawędziowe pozwalające na zlokalizowanie zjazdu (np. na skrzyżowaniu), tablice informujące o zmianie kierunku jazdy, słupki przeszkodowe wskazujące miejsca występowania barier, azylów dla pieszych i wysp krawężnikowych, a także tablice rozdzielające. Oprócz tego popularnymi urządzeniami bezpieczeństwa są znaki kilometrowe wykorzystywane do oznaczania ogólnego przebiegu drogi i jej kilometrażu, a ponadto znaki hektametrowe, służące do precyzyjnego uściślania przebiegu drogi. Te ostatnie są montowane na słupkach lub tabliczkach. Oto pozostałe powszechne rozwiązania:
– balustrady oraz poręcze chroniące przed upadkiem z dużej wysokości,
– ogrodzenia, tymczasowe słupki blokujące i zapory,
– progi zwalniające i blokady parkingowe,
– lustra drogowe o zwiększonym kącie obserwacji,
– taśmy ostrzegawcze i specjalne separatory ruchu,
– pachołki drogowe,
– tymczasowa sygnalizacja i lampy ostrzegawcze zmierzchowe.
Dodajmy, że w przypadku oświetlenia zmierzchowego niezbędne są też dodatkowe elementy do lamp, takie jak baterie 6V i klucze umożliwiające ich sprawną wymianę.