Home>Hobby i sport>Jak zadbać o higienę swojego kota?

Jak zadbać o higienę swojego kota?

Koty to dość mocno niezależne zwierzęta, nie oznacza to jednak, że nie należy o nie dbać. Dotyczy to szczególnie kwestii higieny – koty domowe załatwiają swoje potrzeby w domu, co wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich akcesoriów. Co będzie więc przydatne, chcąc zapewnić kotu maksymalny komfort i ochronę przed różnego rodzaju chorobami?

Kuweta i żwirek – jakie wybrać?

Dbanie o kocią higienę należy rozpocząć od kupna kuwety i żwirku. W przypadku pierwszego z wymienionych elementów, najlepiej sprawdzają się kuwety plastikowe (oczywiście plastik powinien być nietoksyczny). I tutaj można wybierać spośród otwartych i zamkniętych. Pierwsza z nich powinna posiadać również specjalną ramkę, która zapobiegnie wysypywaniu żwirku. Zamknięta kuweta znakomicie zabezpiecza zaś dom przed nieprzyjemnymi zapachami, warto jednak zwrócić uwagę na to, aby posiadała filtr powietrza. Co ze żwirkiem? U najbardziej wymagających kotów sprawdzi się ten bentonitowy, taki jak na stronie: https://pociechowo.pl/Zwirek-dla-kota/Zwirek-Bentonitowy/. Jest on naturalny, bardzo chłonny i zbrylający, a także zapobiega przykrym zapachom.

Czesanie i czynności pielęgnacyjne

Kąpiel kotów budzi spore kontrowersje, w końcu te futrzaki same dbają o swoją czystość. Kiedy jednak sierściuch mocno się ubrudzi, czy też w przypadku zwierząt długowłosych, kąpiel może być niezbędna. Trzeba tylko pamiętać, że można do tego używać wyłącznie profesjonalnych preparatów, przeznaczonych właśnie dla kotów. Inne, podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, to również m.in. przycinanie pazurów (najlepiej zwrócić się z tym do weterynarza) oraz regularne czesanie przy użyciu specjalnej szczotki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 5 =