Home>Człowiek i styl>Jak łączyć kolory w codziennych stylizacjach?

Jak łączyć kolory w codziennych stylizacjach?

To, jak dobierzemy do siebie kolory poszczególnych elementów naszego stroju, może mieć nawet większe znaczenie dla efektu końcowego niż fasony ubrań. Zdecydowane, wyraziste barwy dodadzą nam pewności siebie, z kolei stonowane szarości i beże będą oznaką profesjonalizmu. Kolory można połączyć na zasadzie komplementarności albo analogii, zależnie od naszego gustu i sytuacji, i uzyskać bardzo różnorodne efekty. O jakich zasadach pamiętać więc podczas tworzenia stylizacji?

Harmonia barw w stylizacjach

By sprawnie łączyć ze sobą kolory, dobrze jest zapoznać się z kołem barw. Model ten dobrze znany jest grafikom, plastykom i artystom, a przedstawia to, w jaki sposób barwy łączą się ze sobą. Na co dzień wystarczy zapamiętać podstawowe zasady – dobrze wyglądają połączenia kolorów komplementarnych lub analogicznych do siebie. Analogiczne to te, które znajdują się obok siebie na kole, natomiast komplementarne występują po dwóch przeciwnych biegunach koła.

Jeśli więc zastanawiasz się, jaki kolor pasuje do zielonego, wtedy wystarczy spojrzeć na koło, by stwierdzić, że są to albo żółty bądź turkusowy wpadający w niebieski w przypadku barw analogicznych, albo fioletowy bądź granatowy w przypadku barw komplementarnych. Warto pamiętać, że połączenia komplementarne są dla siebie kontrastem, a więc pasują przede wszystkim do odważnych stylizacji, natomiast analogiczne są nieco bezpieczniejszym wyjściem. Oczywiście zawsze można dobrać także strój według różnych odcieni tego samego koloru bądź tworzyć zestawy z czarnym lub szarym, które są uniwersalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × pięć =