Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych?
Człowiek i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych?

Dobrze dobrane obuwie oraz odpowiednia odzież to podstawa, aby trekking był udany. Jednak wiele osób ma problem z dobraniem rozmiaru obuwia. Tylko teoretycznie ten sam rozmiar, który nosimy w postaci innych butów będzie pasował. Dochodzi jeszcze kwestia skarpet. Zwłaszcza te zimowe są grubsze np. wełniane, a więc potrzebujemy więcej luzu w bucie. W wypadku trekkingu latem stopa może nam spuchnąć, a więc i tu przyda się luz. Jak więc dobrać rozmiar butów trekkingowych?

Tabelka z rozmiarami

Każdy producent oprócz samego rozmiaru obuwia np. 38, zapisuje też długość w centymetrach np. 24,5 cm. Jednakże czasem jest to długość stopy, a czasem długość wkładki buta. Jeśli normalnie nosimy buty w rozmiarze 39, powinny być one dobre na stopę o długości 25 cm. Ale wiele firm stosuje też tzw. połówki lub nawet 1/3 rozmiaru. W wypadku butów trekkingowych dobrze jest sugerować się tabelą, ale kupić buty o rozmiar większe niż nosimy, ponieważ podczas chodzenia objętość stopy będzie się wahać. Również jeśli kupujemy buty całoroczne warto wybierać rozmiar mierząc buty zarówno na skarpety letnie, jak i na skarpety zimowe.

Jednak buty na lato nie mogę być zbyt luźne, a na zimę zbyt ciasne. Dlatego poleca się kupować buty osobno na trekking letni i trekking zimowy. Buty na lato powinny być luźniejsze o około 0,5 cm, jednak buty na zimę nawet o 2,5 cm, ponieważ oprócz samych skarpet można zostawić jeszcze miejsce na ogrzewacz. Chyba, że uprawiamy trekking po górach niskich wtedy 1 cm luzu może być odpowiedni. Jednak w wypadku, gdy na letniej skarpecie buty są zbyt luźne warto rozważyć zakup dwóch par dla swojej wygody.

Artykuł napisany we współpracy z Woliniusz – sklep z obuwiem sportowym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co trzeba mieć, by cieszyć się pięknym ogrodem
Co trzeba mieć, by cieszyć się pięknym ogrodem
Piękny ogród to duma i chluba dla tego, kto o niego dba. Ale rzecz jasna dla osiągnięcia pożądanego efektu potrzeba […]
Czy wiesz ile kalorii potrzebuje Twój organizm?
Czy wiesz ile kalorii potrzebuje Twój organizm?
Kalorie dostarczane są do organizmu z każdym przyjmowanym pokarmem oraz napojem. To dzięki nim możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie. Każda osoba, […]
Korzyści z wprowadzenia firmowej aplikacji
Korzyści z wprowadzenia firmowej aplikacji
Współcześnie technologie informatyczne znajdują zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie życia. Biznes nie jest tu wyjątkiem. Internet pozwala bowiem dotrzeć do […]
Ostatnie wpisy