Priorytetem jeśli chodzi o kwestie ruchu drogowego powinno być zawsze zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa jego uczestnikom. Do tego celu można wykorzystać bardzo wiele różnych przedmiotów i rozwiązań konstrukcyjnych. Zwane są one, zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem, urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jednym z takich urządzeń mogą być niewielkie słupki, które wmurowuje się w nawierzchnię. Jaka jest ich rola i czy naprawdę są w stanie podnieść bezpieczeństwo na drodze? Sprawdziliśmy to.
Słupki wykorzystuje się przede wszystkim w miejscach, gdzie chcemy oddzielić ruch aut na jezdni od chodnika lub/i ścieżki dla rowerów. Dzięki temu kierowcy nie mają możliwości wyjechania na chodnik i zaparkowania w tym miejscu swoich samochodów. Piesi mogą więc bez problemu poruszać się całą jego szerokością, bez obawy że nagle zza ich pleców wyjedzie pojazd, którego kierowca będzie chciał uczynić z chodnika parking. Na stronie https://www.matech.com.pl/pl/urzadzenia-bezpieczenstwa-ruchu-drogowego/slupki-drogowe można zobaczyć przykładowe słupki, które są powszechnie stosowane na drogach.
Istnieją różne rodzaje słupków, wyższe posiadają zaczepy pozwalające na rozciąganie wzdłuż krawędzi chodnika łańcucha. Jest to bardzo ważne pod kątem bezpieczeństwa pieszych, zwłaszcza dzieci, którzy takim chodnikiem się poruszają. Uniemożliwia to przedostanie się na powierzchnię jezdni, czy to celowo czy przez nieuwagę. Zaleca się stosowanie takiego rozwiązania zwłaszcza, gdy chodnik przylega bezpośrednio do jezdni o podwyższonej prędkości na terenie miasta (60, 70 lub 80 km/h).