Jaką gaśnicę kupić do domu?
Wszystko wokół domu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jaką gaśnicę kupić do domu?

Pożar w domu to niebezpieczna sytuacja, a jego przyczyną może być wiele zdarzeń: zwarcie instalacji elektrycznej, niepilnowane świeczki, nieudane eksperymenty kuchenne… Potencjalnych zagrożeń jest mnóstwo i nie zawsze da się zapobiec tragedii. Mimo iż w Polsce nie ma obowiązku prawnego posiadania gaśnicy w domu, warto ją mieć, aby w razie potrzeby szybko ugasić ogień.

Jaka gaśnica będzie najlepsza do domu?

Aby wybrać odpowiednią gaśnicę, należy zastanowić się, do gaszenia jakich substancji mogłaby się przydać. Gaśnice klasyfikuje się ze względu na rodzaj materiału, który się pali. Stosuje się następujące oznaczenia:

A – pożar materiałów stałych organicznego pochodzenia (np. tkaniny, węgiel, papier, drewno)

B – pożar cieczy palnych i materiałów stałych topiących się (np. benzyna, alkohole, parafina, farby)

C – pożar gazów (np. metan, gaz miejski)

D – pożar metali (np. magnez, aluminium)

E – pożar sprzętów elektrycznych (np. żelazko, suszarka do włosów)

F – pożar tłuszczów i olejów spożywczych

Oczywiście najlepsza gaśnica do domu to taka, która będzie najbardziej uniwersalna. Najczęściej polecane gaśnice do domu to takie, które oznaczone są symbolami ABC bądź ABF – ta druga przyda się do gaszenia pożaru w kuchni. Należy pamiętać, że pożary kuchenne, szczególnie z udziałem oleju, są wyjątkowo niebezpieczne.

Oprócz klasyfikacji literowej, gaśnice dzielą się także ze względu na rodzaj środka gaśniczego. Wyróżnia się:

  • Gaśnice proszkowe – charakteryzują się wysoką skutecznością, jednak ślady po ich użyciu są trudne do usunięcia, z tego powodu nie są polecane do domu.
  • Gaśnice pianowe – poradzą sobie z ugaszeniem palących się ciał stałych, urządzeń elektrycznych pod napięciem jak i olejów.
  • Gaśnice wodne mgłowe oraz płynowe – nadają się do gaszenia tekstyliów, np. ubrań czy zasłon, użyty w nich środek nie pozostawia śladów.
  • Poleca się posiadać w domu dwie gaśnice: dużą – wodną mgłową w pokoju dziennym oraz mniejszą, pianową, która powinna być umieszczona w kuchni. Ze względów bezpieczeństwa trzeba pamiętać o tym, aby obie gaśnice umieścić w miejscach łatwo dostępnych.

Jak unikać pożaru?

Zapobiegnięcie pożarowi jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż jego gaszenie. Aby jak najlepiej zabezpieczyć nowo wybudowany dom przed pożarem, warto skorzystać z usług rzeczoznawcy ppoż, który sprawdzi, czy lokal został wybudowany zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa. Pozwoli to uniknąć przykrych konsekwencji w razie ewentualnych nieprawidłowości w wykonaniu. Dobrze jest również zaopatrzyć się w czujniki dymu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowoczesne zegarki dla mężczyzn
Nowoczesne zegarki dla mężczyzn
Noszenie zegarków na ręce znów staje się modne. Na fali tej mody postanowiliśmy więc stworzyć poradnik na temat tego jaki […]
Obrona pracy dyplomowej – co dołączyć do kartki z życzeniami?
Obrona pracy dyplomowej – co dołączyć do kartki z życzeniami?
Obrona pracy dyplomowej to bardzo ważny moment w życiu. Wielu ludzi bardzo się tym stresuje gdyż może to zaważyć na […]
Skoki spadochronowe – jakie mają zalety?
Skoki spadochronowe – jakie mają zalety?
Skoki spadochronowe to jedyny sport, który pozwala doświadczyć pędu swobodnego spadania, niesamowitego uczucia unoszenia się w powietrzu, a następnie bezpiecznego […]
Ostatnie wpisy