W przeciętnym budynku mieszkalnym wilgotność powietrza powinna wynosić od 30-65% przy temperaturze 20-22°C. Gdy wilgotność powietrza jest wyższa niż 80% i utrzymuje się przez dłuższy czas, powstają warunki sprzyjające rozwojowi pleśni i wszelkiego rodzaju grzybów. Grzyby, jak już zagoszczą w naszych mieszkaniach, rozwijają się błyskawicznie i doskonale przystosowują do każdych warunków. Nie przeszkadza im żadne podłoże, rozwijają się na podłożu drewnianym, materiałowym, papierowym czy tynku.
Przebywanie w zawilgoconych pomieszczeniach wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Rozmnażająca się pleśń i grzyby to patogeny, które wdychane przez człowieka degradują jego układ oddechowy. Są szczególnie niebezpieczne dla alergików i astmatyków. Wpływają na stan zdrowia, zwłaszcza u dzieci. Wilgoć w budynku to także pogarszanie się właściwości technicznych materiałów, jakie zastosowano do budowy obiektu. Wilgoć trwale degraduje ściany, podłogi, tapety, meble, czy dywany. Jeżeli nie zareagujemy na jej pojawienie się w budynku czy mieszkaniu od razu, będzie cały czas poszerzała swoją strefę oddziaływania.
Na ratunek trzeba wezwać profesjonalistów wykonujących osuszanie budynków Rybnik i okolice mogą np. skorzystać z usług oferowanych na stronie: https://kaiser-one.pl/osuszanie-budynkow-katowice/
Aby osuszyć zawilgocony budynek, najlepiej wynająć oczywiście profesjonalną firmę, jednak zawsze należy zacząć od wyeliminowania źródła wilgoci. W przeciwnym razie sytuacja się powtórzy. Po zakończeniu czynności związanych z osuszaniem warto wyrobić sobie nawyk dbałości o wymianę powietrza w budynku i mieszkaniu.