Przemysł jest niezwykle szeroką i rozległą dziedziną obejmująca wiele procesów wytwórczych. Jednym z nich jest między innymi metalurgia. Przemysł metalurgiczny w Polsce to jedna z ważniejszych gałęzi, która zajmuje się przygotowywaniem i przetwarzaniem wydobytych złóż w postaci rudy metalu w czysty metal. Metalurgia to także obróbka gotowych metali poprzez procesy cieplne oraz chemiczne, a także nadawanie im określonych cech poprzez ulepszanie. Wyróżnia się wiele metod i technologii ulepszania metali jak na przykład andowanie, o czym można przeczytać na https://www.tegal.pl/technologie/anodowanie-aluminium/ lub galwanizacja.
Ten ostatni sposób wykorzystuje połączenie właściwości metali z procesami elektrochemicznymi. Dzięki czemu jony metali, w których zanurzany jest galwanizowany przedmiot, tworzą powłokę galwaniczną. Całość polega na zanurzeniu danego metalu, który ma zostać ulepszony w specjalnej wannie wypełnionej elektrolitem wraz z elektrodą. Przez co proces przypomina nieco działanie baterii. Dzięki tej metodzie uzyskać można na metalu delikatną powłokę. Galwanizacja w zależności od wykorzystywanych do kąpieli jonów nazywana może być między innymi niklowaniem, chromowaniem lub cynkowaniem.
Opisywany proces zapewnia odporność galwanizowanego materiału na korozję. Powłoki powstające na zanurzonym elemencie są swojego rodzaju ochroną, dzięki której metal wystawiony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak deszcz lub śnieg nie ulega zniszczeniu poprzez skorodowanie.