W transporcie drogowym dochodzi do przemieszczania ładunków, towarów lub pasażerów kołowymi pojazdami samochodowymi. Jest to jedna z najważniejszych gałęzi transportu w Unii Europejskiej. Jej podstawową zaletą jest możliwość stosowania zasady od drzwi do drzwi, polegającej na dostarczaniu przesyłek wprost do miejsca przeznaczenia.
Transport drogowy jest powszechnie wykorzystywany do przewożenia drobnicy. Za drobnicę uważa się dużą ilość towarów o niewielkiej masie jednostkowej. Charakteryzują się one różną wielkością i kształtem. Zarówno nadawcy, jak i odbiorcy są rozproszeni. W związku z tym, że załadunek i wyładunek drobnicy jest czasochłonny, w celu zwiększenia wydajności tworzy się jednostki ładunkowe zawierające towary przesyłane do tych samych odbiorców. Dużą popularnością cieszy się także transport całopojazdowy, który pozwala na przewożenie jednego typu towarów lub różnych towarów najczęściej umieszczonych na paletach. Jego istota polega na maksymalnym wykorzystaniu całej przestrzeni załadunkowej pojazdu. Ten rodzaj transportu drogowego wykorzystywany jest m.in. do przewożenia materiałów budowlanych, produktów przemysłowych, czy też artykułów spożywczych.
Transport drogowy może obejmować również przewóz ładunków nietypowych i ponadgabarytowych. W tym przypadku niezbędne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu, który zapewni bezpieczeństwo przewożonych ładunków. Przykładowo transport maszyn rolniczych lub budowlanych odbywa się zazwyczaj przy użyciu niskopodłogowych naczep oraz przyczep. Powszechnie wykorzystywane są również pojazdy wyposażone w żurawie przeładunkowe, nazywane potocznie HDS-ami. Transport drogowy umożliwia także przewóz materiałów niebezpiecznych, takich jak materiały wybuchowe, materiały żrące, czy też gazy. Do przewożenia gazów i paliw płynnych najczęściej wykorzystuje się cysterny. Sposób transportu jest ściśle określony przepisami, a pojazdy poruszające się po drogach z ładunkami niebezpiecznymi muszą być oznakowane pomarańczowymi tablicami w kształcie prostokąta.