Home>Wszystko wokół domu>Co brać pod uwagę przy wyborze opału do ogrzewania domu?

Co brać pod uwagę przy wyborze opału do ogrzewania domu?

Domy mogą być ogrzewane w sezonie zimowym za pomocą różnego rodzaju opału – zarówno w formie paliw stałych, jak i gazu czy prądu. Przy wyborze konkretnego rozwiązania trzeba jednak brać pod uwagę rozmaite czynniki, tak aby zagwarantować swojemu obiektowi mieszkalnemu optymalny komfort termiczny. Liczy się przede wszystkim kaloryczność paliwa, łatwość jego eksploatacji, ekologiczność, a także cena. Godny polecenia jest m.in. pellet drzewny, dostępny na rynku w poręcznych workach. Jeśli interesuje nas wysokiej jakości pellet Wrocław to miasto, w którym kupimy go bez większego problemu. 

Wskazówki przydatne dla właścicieli domów jednorodzinnych

Przy wyborze opału należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego wartość energetyczną, ponieważ to ona decyduje o jakości i efektywności spalania. Pod tym względem niedościgniony jest węgiel kamienny, olej opałowy oraz gaz ziemny, ale warto też postawić na ekogroszek lub pellet, ponieważ oba te materiały posiadają wystarczająco dobrą kaloryczność, a dodatkowo są bardziej ekologiczne oraz przystępne cenowo.

Na uwagę zasługuje np. ekogroszek Mysłowice opinie użytkowników na jego temat w internecie są bowiem wyjątkowo pozytywne. Drugi niezwykle istotny parametr to wilgotność opału, która nie powinna przekraczać 10%. Dlatego też już na wstępie zaleca się odrzucenie świeżego drewna, charakteryzującego się wilgotnością na poziomie między 15 a 30% (w tym przypadku wyłącznie drewno sezonowane liściaste spełnia pożądane wymagania). Pozostałe rodzaje paliw trwałych są w pełni akceptowalne, zwłaszcza węgiel i pellet pozbawiony jakichkolwiek substancji kleistych.

Pozostałe czynniki decydujące o wyborze konkretnego opału do ogrzewania domu to:

– rodzaj pieca – najlepiej w codziennej eksploatacji sprawdzają się nowoczesne kotły z podajnikiem przeznaczone na ekogroszek i pellet, a także zaawansowane piece gazowe i olejowe

– poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery (tlenku węgla, azotu, siarki) – pod tym względem najgorzej spisuje się zdecydowanie węgiel i brunatny

– cena – najtańszy jest tradycyjny węgiel, a najdroższy gaz ziemny i prąd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + czternaście =