Home>Wszystko wokół domu>Nity – rodzaje i zastosowanie

Nity – rodzaje i zastosowanie

Podział nitów

Przed pojawieniem się spawarek, do łączenia płaskich powierzchni metalowych powszechnie wykorzystywano nity. Przy ich użyciu budowano mosty oraz statki. Pomimo dynamicznego rozwoju technologii, obecnie nity są nadal stosowane. Wyróżnia się wiele tego rodzaju produktów. W zależności od potrzeb stosować można nity otwarte, zamknięte, szczelne, rozwidlone oraz rozprężne. Biorąc pod uwagę kształt łba, wyróżnić można kuliste, stożkowe, walcowe, półokrągłe, soczewkowe oraz z dużym kołnierzem.

W zależności od materiału użytego do produkcji w sprzedaży znaleźć można nity plastikowe, stalowe, miedziane, aluminiowe lub wykonane ze stali nierdzewnej. Chociaż najczęściej stosowane są nity zrywalne, niekiedy korzysta się również z tzw. nitonakrętek, czyli produktów wyposażonych w wewnętrzny gwint. Do ich montażu wykorzystuje się specjalną zaciskarkę.

Gdzie stosuje się nity?

Początkowo nity wykorzystywane były przede wszystkim podczas montażu konstrukcji metalowych. Do dzisiaj zachowało się wiele mostów opartych na tej technologii łączenia. Obecnie znalazły wiele innych zastosowań. Przykładowo produkty zamknięte i szczelne mają właściwości wodoodporne, więc stosowane są tam, gdzie potrzebna jest wodoszczelność. Nity rozwidlone doskonale nadają się do łączenia takich materiałów jak drewno, płyta gipsowo-kartonowa, czy też plastik.

Produkty wykonane z plastiku stosowane są coraz częściej podczas tworzenia instalacji elektrycznych do montażu korytek kablowych. Wyróżnia się szpiczaste, mocujące, rozporowe oraz śrubowe. Przykłady tego rodzaju produktów znaleźć można na stronie https://www.bhjanecki.pl/.

W miejscach, w których konieczne jest przewodzenie ciepła lub prądu stosuje się nity miedziane. Natomiast w miejscach narażonych na korozję wykonane ze stali nierdzewnej. Powyższe przykłady pokazują, że dynamicznego rozwoju technologii ta technika łączenia nadal się sprawdza i jest powszechnie stosowana w różnych branżach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 2 =