Wyroby ceramiczne od lat znajdują uznanie wśród wielu użytkowników, w szczególności, gdy mówimy o porcelanie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że w tej kategorii można wyróżnić różne odmiany tego tworzywa, uzależnione od właściwości nadanych mu podczas produkcji. Do wiodących producentów na polskim rynku należy między innymi olkusz.
Rodzaje porcelany wyróżnia się zależnie od jej składu chemicznego oraz temperatury, w jakiej jest wypalana. Podstawowy podział pozwala ustalić wariant twardy lub miękki, a wewnątrz tych kategorii uwzględnia się dodatkowe odmiany. Pierwszy wymieniony rodzaj wyróżnia większy udział kaolinu (40-60%) i wypalanie w większej temperaturze.Przykład takiej porcelany możemy znaleźć tutaj https://hurtowniaporcelany.pl/6_elih. Z tym gatunkiem mamy do czynienia w przypadku większości wyrobów europejskich. Powstają z niej eleganckie zastawy stołowe oraz przedmioty dekoracyjne i artystyczne. Wykorzystuje się ją jednak również z przeznaczeniem technicznym, a konkretnie do elementów elektrotechniki oraz radiotechniki. Charakteryzuje ją to, że jest twarda i gładka, a przez to nienasiąkliwa i odporna na czynniki atmosferyczne oraz chemiczne. Z tego także względu znajduje tak szerokie zastosowanie.
W jej składzie znajduje się mniej kaolinu, a więcej kwarcu i skalenia — wypala się ją również w niższych temperaturach niż wariant twardy. Taka porcelana jest bardzo cienka, a przez to delikatna i krucha, lecz przez to kojarzy się z prawdziwym luksusem. To właśnie taki rodzaj porcelany można spotkać w przypadku większości wyrobów tego typu pochodzących z Chin. W Europie szczególnie popularna jest odmiana miękka kostna, której skład opracowali lata temu Anglicy — pozwala ona na tworzenie przedmiotów o bardzo cienkich ściankach, lecz nieco bardziej wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne.