Osuszacze powietrza to urządzenia, które usuwają nadmiar wilgoci z powietrza. Dlatego też pozwalają na osuszanie budynków, w związku z czym chętnie stosuje się je w celu zapobiegania powstawaniu pleśni w domach, a także w celu poprawy komfortu i zmniejszenia rachunków za energię.
Działanie osuszaczy polega na wykorzystaniu procesu chłodniczego zwanego adsorpcją. W tym procesie osuszacz wykorzystuje materiał osuszający, który pochłania wilgoć z powietrza. Następnie materiał ten jest podgrzewany, co powoduje uwolnienie wody z powrotem do powietrza. Ciepło potrzebne do tego procesu pochodzi z energii elektrycznej, ale jest ono mniejsze niż ilość energii potrzebnej do zasilania klimatyzatora (który również usuwa wilgoć).
Główną zaletą osuszaczy jest to, że nie wymagają one żadnego systemu odprowadzania wody, jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów nawilżaczy. Mają one jednak również kilka wad. Często są bardzo głośne, nie działają zbyt długo, zanim będą wymagać naprawy lub wymiany, a z czasem mogą być drogie, ponieważ do ich działania niezbędna jest energia elektryczna.
Istnieją dwa główne typy osuszaczy: osuszacze sorpcyjne i chłodnicze. W osuszaczach sorpcyjnych jako materiał zbierający wykorzystuje się żel krzemionkowy lub kryształy zeolitu, które absorbują parę wodną zawartą w powietrzu w wyniku działania kapilarnego. Urządzenia oparte na czynniku chłodniczym wykorzystują sprężarkę do sprężania gazu do postaci ciekłej, dzięki czemu można go przechowywać do czasu, gdy będzie musiał zostać ponownie uwolniony do powietrza w pomieszczeniu.