Mapy dotykowe nazywane także tyflomapy to produkty o wypukłej powierzchni. Wszelkie wypukłości odzwierciedlają występujące w terenie różnice wysokości. Pod tym względem tyflomapy wydają się podobne do zwykłych miniaturek terenu, jednak często mają także zastosowanie terapeutyczne i wspomagające. Są wykorzystywane między innymi w pracy z osobami niewidomymi i słabowidzącymi.
Tyflomapy umieszczane są zazwyczaj w pobliżu atrakcji turystycznych w celu ukazania ich zminiaturyzowanej, trzywymiarowej wersji. Jest to świetny sposób, by turyści mogli zyskać orientację w danym terenie. W przypadku osób niewidomych, zastosowanie tyflomap jest bardziej rozbudowane. Mogą być ustawiane w placówkach edukacyjnych i wychowawczych, urzędach, a także wielu innych miejscach odwiedzanych przez osoby z niepełnosprawnością wzrokową.
Tyflomapy nadają się do „dotykowego” zwiedzania. Pozwalają uzyskać wstępną orientację w danej przestrzeni, budynku lub kompleksie. W ten sposób osoba niewidząca będzie mogło z większą pewnością siebie korzystać z danej przestrzeni, popełniać mniej błędów w trakcie jej przemierzania oraz w mniejszym stopniu narażać się na sytuacje niebezpieczne – potknięcia, uderzenia, upadki.
Warto podkreślić, że zastosowanie tyflomap jest bardzo szerokie i dotyczy także sporządzania materiałów edukacyjnych dla uczniów z problemami z widzeniem. Tyflomapy mogą prezentować kulę ziemską, regiony świata, obszary państw, powierzchnie górskie oraz inne wybrane fragmenty terenu.