Home>Medycyna>Jak wygląda diagnozowanie alergii?

Jak wygląda diagnozowanie alergii?

W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z wszelkiego rodzaju alergiami. Niektórzy czasem nie mają pojęcia, że powracające przeziębienie to nie infekcja a objaw alergii. 

W jaki sposób możemy dowiedzieć się czy nasze objawy to alergia?

Po pierwsze należy zacząć od wizyty u alergologa. Dane kontaktowe do jednego z takich specjalistów można znaleźć na https://www.policlinica.pl/specjalizacje/alergologiczna/. Przeprowadzi on wywiad na temat sytuacji, okresów, w których pojawiają się objawy. Następnie przeprowadzane są tzw. testy alergiczne, poprzez punktowe wprowadzanie potencjalnego alergenu pod skórę. Jeśli wokół miejsca, gdzie zaaplikowany został alergen pojawi się zaczerwienienie, oznacza  to, że jest to czynnik, który nas uczula. Czasem może być ich więcej.

Kolejny krok to badanie krwi. Bada się zawartość immunoglobulin typu E, które produkuje organizm w odpowiedzi na obecność alergenu. W przypadku podniesionego poziomu IgE we krwi, potwierdzone zostaje występowanie alergii, a także rozpoznany zostaje rodzaj alergenu. Następnie wdrażane jest odpowiednie leczenie, dostosowane m.in. do stopnia nasilenia reakcji alergicznej. Ważne jest, by wybrać się do alergologa już na etapie podejrzenia alergii. Zbyt późna interwencja może, spowodować nasilenie się objawów, a także rozwijanie się kolejnych alergii. Im szybsza reakcja, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia alergii. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + 9 =