Hodowla gołębi to wdzięczna pasja. Potrafi dać dużo satysfakcji i radości, mimo tego, że jest czasochłonna i dość wymagająca. Jednak każdy, kto ma już swoje gołębie i własny gołębnik wie, że te ptaki to nie tylko narzędzie do wygrywania, ale też żywe istoty, do których człowiek się przywiązuje i o które należy zadbać. Zasługują na warunki, w których będą zdrowe i zadowolone, bo jesteśmy za nie odpowiedzialni. Ale w jaki sposób zapewnić im takie warunki?
Podstawa to solidny gołębnik – musi być wystarczająco ciepły, suchy i dobrze wentylowany. Wilgoć sprzyja chorobom gołębi, a należy pamiętać, że nawet jeden osobnik o słabszym zdrowiu może doprowadzić do katastrofy w całym gołębniku. Oprócz komina wentylacyjnego w przypadku gołębników wolnostojących warto też rozważyć dodatkowy wlot powietrza tuż nad podłogą. Trzeba tylko uważać, aby ruch powietrza nie był także zbyt gwałtowny, bo i takie skrajne warunki nie służą gołębiom siedzącym.
Równie istotne jest regularne wymienianie wody, raz dziennie to absolutne minimum, a optymalnie byłoby dwa razy dziennie lub częściej, według potrzeb. W odstanej, nagrzanej wodzie wszelkiego rodzaju mikroorganizmy chorobotwórcze mają idealne warunki do namnażania i tylko czyhają na zdrowie naszych ptaków.
Wspomagająco stosujmy też odpowiednie suplementy. Każdy dobrze zaopatrzony sklep dla hodowców gołębi będzie miał w swoim asortymencie produkty o działaniu profilaktycznym dla gołębi, więc spokojnie damy radę zaopatrzyć się w suplementy bogate w mikro- i makroelementy, czy też w gotowe mieszanki witamin. Wiele z nich jest dostępnych na https://mojgolab.pl/profilaktyka-c-66.html.
Stosując te łatwe do wprowadzenia w życie metody możesz mieć pewność, że kierujesz swoje starania we właściwy kierunek i gołębie hodowlane na pewno odwdzięczą się dobrym zdrowiem i kondycją.