Home>Technika i auto-moto>Jak często czyścić klimatyzację w biurze?

Jak często czyścić klimatyzację w biurze?

Funkcjonowanie klimatyzacji w przestrzeniach biurowych wiąże się z rozmaitymi zagrożeniami dla zdrowia zatrudnionych tam osób, ponieważ osadzają się w niej szkodliwe roztocza, bakterie oraz grzyby. Z tego względu należy koniecznie dbać o jej regularne czyszczenie. Zabieg ten najlepiej jest powierzyć specjalistom, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i profesjonalnymi preparatami. Jeśli chcemy, aby usługę wykonała sprawdzona firma sprzątająca w Lublinie znajdziemy ją bez żadnego problemu.

Przepisy nie są jednoznaczne

Nieczyszczona klimatyzacja biurowa może powodować znaczny spadek samopoczucia u pracowników (pogorszenie wydajności), a także wywoływać u nich różne dolegliwości – np. alergie, katar, kaszel czy podrażnienie błon śluzowych. To z kolei prowadzi do częstego brania zwolnień lekarskich, co odbija się negatywnie na działaniu całej firmy. Poza tym brak konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych to gwarancja ich zdecydowanie krótszej żywotności. Częstotliwość czyszczenia nie jest obecnie regulowana przepisami prawa. 

Przeważnie producent danego systemu zamieszcza ogólne wytyczne na ten temat w instrukcji obsługi, lecz nie są to informacje wiążące. Tak naprawdę wszystko zależy w ogromnej mierze od rodzaju instalacji, jej podatności na zbieranie zanieczyszczeń, jakości przepływu powietrza, a także stopnia awaryjności. Przyjmuje się, że standardowa klimatyzacja ścienna wymaga kompleksowego czyszczenia co najmniej dwa razy w roku – najlepiej przed nadejściem lata i po jego zakończeniu (np. w październiku). Z kolei przegląd techniczny oraz konserwacja to czynności, które powinny odbywać się minimum raz na kwartał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + dwanaście =