Wzrost cen paliw, materiałów grzewczych, a także elektryczności zmusza wielu do szukania oszczędności. Z tego te powodu coraz częściej budowane są domu energooszczędne, zapewniające komfort mieszkaniowy przy mniejszej ilości finansów poświęconych na ich utrzymanie. Jak jednak zbudować taki dom i na co trzeba zwrócić uwagę ?
Decydując się na dom niskoemisyjny, trzeba spojrzeć na niego jako jeden system energetyczny. Tutaj każdy szczegół musi być dograny na ostatni guzik. To jak będzie efektywny zależeć będzie już od samego projektu. Dom energooszczędny powinien być wzniesiony na prostym planie. Jego dach powinien być maksymalnie dwuspadowy. Pomieszczenia mało używane lub służące jako pomocnicze i gospodarcze, mogą znajdować się od strony północnej. W ten sposób umożliwimy dotarcie energii słonecznej do pomieszczeń częściej przez nas wykorzystywanych. Niezwykle istotnym aspektem w kwestii oszczędności domu będzie jego dobra wentylacja, a także ocieplenie wykonane z wełny lub grubego styropianu. Co jeszcze warto wiedzieć ?
Chcąc dokładniej urządzić i rozplanować pomieszczenia warto pamiętać także, że pokoje od wschodu będą nasłonecznione o poranku i chłodniejsze wieczorem. Ważnym elementem mającym wpływ na energooszczędność domu, są zastosowane do jego budowy materiały, które mają w maksymalnie efektywny sposób chronić przed utratą ciepła. Domy energooszczędne buduje się z materiałów o dużej masie termicznej, do których należą przede wszystkim kamień, beton i cegła. Koszty zaopatrzenia w takie materiały nie przewyższają kosztów budowy domu w starym stylu. Innym rozwiązaniem jest również coraz popularniejsze drewno, wykorzystywane w budowie ekologicznych i energooszczędnych domów szkieletowych, których przykładem mogą być te od Drew House.
Stawiając w tym przypadku na domy drewniane ceny kształtowane są na jeszcze korzystniejszym poziomie, pozwalając zaoszczędzić nie tylko w czasie eksploatacji, ale już na etapie budowy.