Home>Wszystko wokół domu>Czy instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?

Czy instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?

Technologia przyszłości

Z każdym rokiem coraz więcej osób w Polsce decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych. W związku z tym warto zadać sobie pytanie o opłacalność tego rodzaju inwestycji. Wydaje się, że montaż paneli słonecznych wytwarzających prąd z każdym rokiem będzie coraz bardziej opłacalny. Zdaniem specjalistów Polacy powinni w najbliższych latach przygotować się na znaczący wzrost rachunków za prąd. Jest to spowodowane koniecznością modernizacji sieci energetycznych, a także wymaganiami dotyczącymi emisji zanieczyszczeń przez elektrownie.

Fotowoltaika jest czystą i ekologiczną technologią przyszłości. Wytwarzane panele są coraz bardziej wydajne i trwałe. To sprawia, że w niedługim czasie gospodarstwa domowe będą odchodzić od stosowania gazu czy węgla w sezonie zimowym i zdecydują się na darmowe ogrzewanie fotowoltaiczne. Do dynamicznego rozwoju tej technologii przyczyniają się również dopłaty ze strony państwa, które pozwalają zwiększyć opłacalność inwestycji i skrócić czas jej zwrotu.

Optymalna wielkość instalacji

Inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna tylko wtedy, gdy wielkość instalacji jest optymalna. Montaż zbyt małej ilości paneli nie zaspokoi w pełni potrzeb odbiorców,  gdy będzie ich zbyt dużo, wytworzona energia elektryczna nie zostanie całkowicie wykorzystana. Żeby dowiedzieć się, jaka powinna być idealna wielkość instalacji warto uruchomić kalkulator fotowoltaiki. To bezpłatne narzędzie dostępne w Internecie, które na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd kalkulator dokonuje obliczeń zapotrzebowania energetycznego odbiorcy. Oczywiście, aby w pełni wykorzystać potencjał paneli fotowoltaicznych, trzeba pamiętać o ich montażu w nasłonecznionym miejscu. Tylko wtedy instalacja będzie opłacalna i pozwoli obniżyć rachunku za prąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × jeden =